Zpravodajství

VIDEO: Šikanoval důchodce, vyvázl s nízkým trestem

VIDEO: Šikanoval důchodce, vyvázl s nízkým trestem

Za hrubé chování nestihl Mariana Ortha vysoký trest. Zástupce majitele domu v Karlových Varech nechal v roce 2005 zbourat koupelnu nájemníkům, kterými byli důchodci Kolečkovi. Nyní dostal Orth pouze jeden měsíc s roční zkušební dobou. Rozhodl o tom soud v Plzni. Reportáž připravila Pavlína Polatová.

Zdroj: TV Nova

Rozsudek je pravomocný. Senát zároveň zamítl odvolání Kolečkových, kteří žádali náhradu škody téměř 49 000 korun.

Neoprávněného zásahu do práva k domu se Orth podle obžaloby dopustil v červnu 2005. Během stavebních prací na domě nechal důchodcům, kteří byli na dovolené, zbourat koupelnu a toaletu. Podle Květy Kolečkové jim odstranil i střechu nad bytem. Do pokojů pršelo a zdi začaly plesnivět. Z bytu druhé kategorie, v němž žili od roku 1969, museli narychlo odejít do městské ubytovny, kde jsou dodnes. Místo nájemného 1350 korun platí nyní 5250 Kč.

Majitelem je bratr

Ortha pověřil jednáním s nájemníky i rekonstrukcí domu jeho bratr, kterému dům patří. Orth uváděl, že přístavek s koupelnou nebyl součástí bytu a jeho zbourání nenarušovalo práva nájemníků. Senát mu neuvěřil. Podle rozsudku soudu v civilním řízení měl právo po Kolečkových žádat, aby se vystěhovali do náhradního bydlení.

"Náhradní bydlení jim ale opatřil ještě v době, kdy Kolečkovým neběžela výpovědní lhůta," řekl dnes předseda soudu Zdeněk Jaroš. Kolečkovi odmítli nabízený byt v paneláku za nájemné 7000 korun. Orth pak už nepodal žalobu na vyklizení bytu, ale začal rovnou s bouráním.

Podle Martina Straky z nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), která důchodce zastupuje, se nyní s náhradou škody obrátí na civilní soud. Kolečkovi mají na byt stále nárok. "Znalec nám v posudku vyčíslil škodu na majetku ve výši 400 000 korun," uvedla Kolečková. Částku chtějí na Orthovi vysoudit.

Orthův postup vůči Kolečkovým řeší také další instituce a úřady. Majitel začal bez stavebního povolení přestavovat dům a dosáhl vydání stavebního povolení, jež pominulo fakt, že jeden z bytů je obsazen nájemníky, uvedl Straka.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz