Zpravodajství

Krejčíř zůstává ve vazbě, je mu ale prý lépe než na Seychelách

Krejčíř zůstává ve vazbě, je mu ale prý lépe než na Seychelách
Zdroj: TV Nova

Dopolední soud s Radovanem Krejčířem v Johannesburgu skončil jediným verdiktem. Soudní jednání bylo odročeno na pátek, jelikož čeští právníci požadují přítomnost také delegace z českého ministerstva spravedlnosti. Krejčíř dnes u soudu neřekl ani slovo, nicméně vypadal svěží, i když trochu pobledlý, uvedl pro nova.cz reportér TV Nova přímo v jihoafrické metropoli Jiří Hynek.

Jiří Hynek měl možnost s Krejčířem mluvit. Podle jeho slov český uprchlý podnikatel vtipkoval a říkal, že ve vězení je mu lépe než na Seychelských ostrovech, kam před časem uprchl z České republiky, uvedl pro náš server Hynek.

Krejčíř si nechal od své známé přivézt více oblečení pro pobyt za mřížemi. Na kameru TV Nova ale nešetřil úsměvy. Přesto si ale ve vězení nijak zvlášť dobře nežije. "Jeho život nyní jsou pouze peřiny, jídlo a oblečení," napsal jihoafrický server www.sabcnews.com. Ten uvádí, že Krejčíř měl spáchat trestné činy v pěti dalších zemích kromě ČR.

Podle serveru se Krejčíř bude snažit dokázat, že je pouze občanem Seychel. Chce být vydán tam, nikoli do České republiky.

O tom, jestli se další jednání o vazbě bude konat 17. nebo 21. května nebo v oba dny, se rozhodne v pátek. Našemu reportérovi se podařilo nahlédnout přes mříže do Krejčířova vězení. Tyto záběry uvidíte v Televizních novinách.

Český velvyslanec v Pretorii Jaroslav Siro potvrdil, že ambasáda sehnala na dnešní stání, které oproti původnímu plánu proběhlo s malým zpožděním, soudní tlumočnici českého původu. Ta dnes Krejčířovi tlumočila z angličtiny do češtiny.

Česká ambasáda však ještě ani dnes ráno s určitostí nevěděla, zda bude schopna tlumočení zajistit. Na poslední chvíli prý tlumočnici sehnala. Ta se však k soudu, který měl začít v 10:00 hodin, dostavila až v 10:30, takže přelíčení začalo se zpožděním.

Česká strana požaduje 40 dnů vazby

Soud v Jihoafrické republice měl rozhodnout, zda vyhoví české žádosti o prodloužení vazby uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře na 40 dnů. České ministerstvo spravedlnosti o tuto lhůtu požádalo, aby stihlo vypracovat žádost o jeho vydání. Podnikatelův právník naopak požádal o propuštění na kauci.

Krejčíře, který dosud pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, zadržela jihoafrická policie před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Johannesburgu. K jeho zadržení prý přispěly informace české civilní rozvědky, která věděla o jeho cestě na jih Afriky.

 

Výběr kauz, se kterými byl v médiích spojován uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř:

Podvody vůči společnosti Čepro a příprava vraždy celníka:
Krejčíř byl policií obviněn, že se pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek, které pak uplatnil u soudu. V Čepru se ztratily soudní obsílky a zástupci podniku se vůbec nedostavili k přelíčení. Státní firmě hrozila exekuce. Ústavní soudu ale předběžným opatřením zakázal výkon rozhodnutí pražského soudu.
V souvislosti s tímto případem je Krejčíř stíhán také kvůli údajné přípravě vraždy celníka.
Z druhého pokusu o podvod Krejčíře policie obvinila loni v létě. To už ale spolu s ním začala stíhat i bývalé špičky Čepra. Podle vyšetřovatelů jsou podezřelí, že plánovali pro státní firmu nevýhodný obchod, který by připravil Čepro až o čtyři miliardy korun na smluvních pokutách.

Kauza Frymis:
V roce 1996 získal Krejčíř jako jednatel firmy Corado Credit akcie Teplárny Otrokovice od firmy Frymis. Společnosti prý zaplatil jen jejich část, a podvodně tak vydělal přes 50 milionů korun. Podle deníku Právo byl Krejčíř za tento čin loni na podzim v nepřítomnosti odsouzen k šesti a půl roku vězení a pokutě tři miliony korun.

Celní únik ve společnosti M5:
Podle vyšetřovatelů byl Krejčíř jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku jihlavského dovozce pohonných hmot - společnosti M5. Kromě krácení daní čelí Krejčíř v této kauze i obvinění z podvodu, z nedovoleného ozbrojování a z podílnictví. V souvislosti s případem M5 byl Krejčíř půl roku ve vazbě.

Vytunelování společnosti Technology Leasing:
V září 2003 skončil Krejčíř ve vazbě kvůli obvinění z úvěrového podvodu. S dalšími devíti lidmi údajně vytuneloval společnost Technology Leasing. Po roce byl propuštěn, protože uplynula maximální vazební lhůta.

Celní podvod při dovozu automobilů:
Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi loni v srpnu první pravomocný trest. Vyměřil mu dvouletý podmíněný trest za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun.

Podvod se směnkami:
Policie podezírá Krejčíře, že zfalšoval směnky středočeských sběrných surovin na desítky milionů korun, které si údajně chtěl nechat proplatit.

Obžaloba ze zneužívání informací v obchodním styku:
V únoru 2007 podle deníku Právo podalo státní zastupitelství na Krejčíře další obžalobu. Má se týkat případu z roku 1997, kdy Krejčíř údajně nelegálními transakcemi vyvedl do zahraničí přes banku ve Švýcarsku celkem 270 milionů korun.

Údajná půjčka pro ČSSD:
V říjnu 2005 Krejčíř pro MfD prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun za to, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. ČSSD to popřela. Krejčíř poté několikrát slíbil, že zveřejní přesvědčivé důkazy, což se ale nestalo. Policie loni v březnu uvedla, že má důkaz o tom, že Krejčíř chce padělat směnky, které by půjčku potvrdily.

Vražda Lamberta Krejčíře:
Krejčířův otec Lambert zmizel na podzim roku 2002, v době, kdy byl Krejčíř mladší ve vazbě. Lambert Krejčíř byl údajně unesen, při únosu podle policie zemřel a jeho tělo je ukryto na neznámém místě. Policie kvůli tomu stíhá skupinu několika lidí včetně příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky. V médiích se objevila i verze, že Lambert Krejčíř ve skutečnosti žije v cizině.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz