Zpravodajství

Ranní mrazíky a déšť znepříjemní víkend

O nadcházejícím víkendu nás počasí rozhodně nepotěší. Pokud máte naplánované výlety do přírody, neměli byste si zapomenout nabalit pršiplášť. A ti, kteří chystají spánek pod širákem, můžou pěkně vymrznout - ranní mrazíky jdou totiž až k šesti stupňům pod nulou. Řekla to pro nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Již od neděle k nám proudí studený vzduch od východu. Nejchladněji bylo ve středu, kdy jarní mrazík sklouzl v pěti centimetrech až na mínus deset pod nulou, uvedla Honsová. Seškrabovat námrazu z aut můžeme i zítra a o víkendových ránech.

Škrábat námrazu z oken museli řidiči v Krkonoších dnes ráno. A zima není jen na horách. zatímco ještě před pár dny vládlo v české republice léto, teď kvůli citelnému ochlazení obnovila dodávky tepla například pražská teplárenská.

Rtuť na teploměrech sledují nervózně také zemědělci. Ranní mrazíky jim totiž poškozují výsev. S podobnými problémy se potýkají zemědělci z celé republiky. Ranní teploty těsně nad zemí klesají pod bod mrazu pravidelně.

Předpovědi meteorologů příliš optimistické nejsou. Tepleji by mělo být až v průběhu příštího týdne. Dobrá zpráva pro zemědělce ale je, že od už od zítřka by mělo začít pršet.

Z Milána k nám přijde liják

Přes den bude zároveň silně pršet. Středeční liják, který pokropil v Itálii postup AC Milán do fotbalového finále Ligy mistrů přijde brzy do českých a moravských luhů a hájů. Přijde k nám přes Alpy a pršet začne nejprve na jižní Moravě. Potom i v celém Česku, upřesnila Honsová.

Většina srážek se ale vsákne do země. Bylo to už potřeba, půda byla silně vyprahlá po dlouhotrvajícím suchu. V dubnu na území Česka napršelo v průměru jen 14 procent obvyklého měsíčního množství vody. Kvůli suchu meteorologové vydali výstražnou informaci o zvýšeném nebezpečí vzniku požárů.

Duben byl suchý a teplý

Ze statistik vyplývá, že letošní duben byl od roku 1961 nejsušším a z hlediska průměrné teploty třetím nejteplejším. Teploty vzduchu byly vysoké zejména ve dne, minulý týden se za jasného počasí objevily přízemní mrazíky, které zahrádkáře zlobí i v tomto týdnu.

Například ve středu ráno se minimální teploty pohybovaly mezi minus třemi až jedním stupněm nad nulou. Přízemní mrazíky se objevily na většině území státu, například v Plzni naměřili meteorologové až minus 10,7 stupně Celsia.

S oblačností, která přinese déšť, denní teploty poněkud poklesnou, noční se naopak zvýší.

Podle dlouhodobé předpovědi má být letošní květen teplotně i srážkově průměrný. Relativně nejchladnější a nejvlhčí by měla být druhá květnová dekáda, začátek a konec máje by měl být spíš sušší a teplotně blízko dlouhodobého průměru. 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz