Zpravodajství

Tlustý představil vlastní verzi reformy

Tlustý představil vlastní verzi reformy

S vlastní verzí daňové reformy předstoupil ve čtvrtek při setkání občanských demokrátů na pražském Žofíně poslanec Vlastimil Tlustý. Ten od začátku nesouhlasil s trojkoaličním vládním návrhem daňových změn.

Zdroj: TV Nova

Vlastimilu Tlustému se především nelíbí, že místo rovné daně zavádí vládní návrh hned několik daňových sazeb.

Ve vládním batohu se dočteme, že jsou tam čísla 15, 22, 20, 19. Jedna sazba to v žádném případě není, říká Tlustý.

Bývalý ministr financí proto připravil zcela nový návrh, jak daňový systém změnit. Navrhuje sazbu daně pro fyzické osoby 12 procent.

Stejnou daň by podle něj měli zaplatit i podnikatelé a firmy. Horní sazba DPH by v Tlustého návrhu měla ze současných 19 procent klesnout na 17 procent. Snížená pětiprocentní daň z přidané hodnoty, která je především na potravinách, by měla stoupnout na 9 procent. Současná daňová reforma, kterou navrhuje vláda, je pro Vlastimila Tlustého nepřijatelná.

"Pokud by k žádným změnám nedošlo, tak já tu původní reformu podepsat nechci a nemůžu," říká Tlustý.

"Mým úkolem je představit takový reformní balík jako první krok, který projde sněmovnou, jinak nemám v politice co dělat," dodává Tlustý.

Tlustý teď sází na tah Topolánka, který by měl začít o případných kompromisech v návrhu daňové reformy jednat.

Topolánek: Tlustý nebyl úplně korektní

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek na Tlustého prezentaci reagoval poznámkou, že ne všechny jeho argumenty byly korektní a přesné, protože řadu věcí, které Tlustému chybí, vláda chystá pro další etapy reformy - například reformu penzí.

Topolánek chce hrát útočnější hokej

"Je to vynikající materiál do druhé třetiny," řekl Topolánek. Vláda je teď prý v první třetině a musí brát v úvahu jak hlasy lidovců a zelených, tak bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří uzavřeli s vládou dohodu o toleranci. "Ve druhé třetině budeme chtít hrát útočnější hokej a třetí třetina rozhodne, zda vyhrajeme," zůstal Topolánek u sportovní terminologie.

"Platí, že rychlost konvoje určuje nejpomalejší loď," zdůraznil předseda vlády. Požadavky na radikálnější a více "odéesácky" střižené reformy jsou podle něj vzhledem k rozložení sil ve sněmovně směšné.

O některých návrzích bude Topolánek diskutovat

 Je ale připraven diskutovat o některých Tlustého námětech, například o daňových úlevách a odpočitatelných položkách. Výhrady mají i lidovci Jan Kasal či Ludvík Hovorka, připomněl Topolánek, že prosadit reformu nebude snadné.

Tlustý patří v koalici mezi nejtvrdší kritiky navrhované vládní reformy veřejných financí. Základ daně ve výši 12 procent by se podle něj vypočítával z hrubého příjmu jako v současnosti, ne z takzvané superhrubé mzdy, jak zamýšlí Topolánkův kabinet.

Vládní návrh na zvýšení pětiprocentní sazby DPH na devět procent měl být podle něj částečně kompenzován snížením horní devatenáctiprocentní sazby, a to na 17 procent.

Podle exministra financí je jeho nová předloha o dani z příjmu kratší asi o jednu čtvrtinu než současný zákon. Tlustý řekl, že v zákoně bude méně výjimek - asi deset procent proti současnému stavu. Podle něj to povede mimo jiné k menšímu počtu daňových úniků, tím se vyrovná výpadek příjmů způsobený snížením daní.

Střední příjmovou vrstvu podle Tlustého podpoří především zachování současného základu pro daň. Růst ekonomiky zase zajistí zjednodušení daňové soustavy, dále tomu pomůže nízká daň z příjmu pro podniky.

V Českém rozhlase Tlustý zopakoval, že přijetí jeho návrhů bude hrát roli v tom, zda vládní reformu ve sněmovně podpoří. "Nemohu přijmout zničení ekonomického programu jednou provždy, jako to dělá vládní batoh," řekl.

Kromě něj by mohli s podporou reformy zaváhat i jiní zákonodárci koalice. Pro vládu by to bylo kritické, ve sněmovně při rovnoměrném rozložení sil potřebuje každý hlas. Opoziční ČSSD a KSČM opakovaně návrhy vlády kritizovaly a odmítly je v dolní komoře podpořit.

Premiér za svou prioritu považuje, aby reformní balík v parlamentu uspěl. "Jinak nemám v politice co pohledávat," prohlásil. Kabinet má reformní zákony projednávat 16. května, nejpozději 24. května je předloží do sněmovny.

Tlustý na Žofíně řekl, že chápe koaliční kompromis v sedmi věcech, kde ODS ustoupila od svých plánů - například, že kabinet odložil zavedení negativní daně, státem garantovaného důchodu či zachoval dvě sazby DPH. "Beru na vědomí i koaliční dohodu o dani z nemovitosti," řekl. Existuje ale podle něj několik zásadních věcí, kde ODS opustila své principy zbytečně.

Topolánek ocenil, že republikové jednání zástupců ODS bylo veřejné. "Pokud někdo očekával nějaký skandál, tak musel být zklamán," shrnul diskusi.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz