Zpravodajství

VIDEO: Protestovat proti maturitám přišly tisíce studentů

VIDEO: Protestovat proti maturitám přišly tisíce studentů

Protest tisíců středoškolských studentů proti spuštění státních maturit v příštím roce se před ministerstvem školství vyostřil. Vzduchem létaly lahve a další předměty. Ministryni školství Danu Kuchtovou zasáhli demonstranti vejcem, když stála na balkoně úřadu. Někteří mladí lidé byli však v dobré náladě, cestou z Václavského náměstí před ministerstvo školství popíjeli na posilněnou. Strany vládní koalice se přitom už ve čtvrtek dohodly na odkladu jednotných maturit, ujednání zveřejnily až dnes.

Lahev trefila i organizátora demonstrace Tomáše Hlaváčka. Novinářům řekl, že zaslechl, že účastníci po cestě rozbili výlohy a polámali značky. Přiznal, že akce byla špatně uspořádaná. Organizátoři nepředpokládali, že přijde tolik lidí.

Podle nich se počet demonstrujících pohyboval kolem 10 tisíc, podle policie to byla polovina. Původně organizátoři čekali jen tisíc lidí. Policisté informace o poničených výlohách nepotvrdili.

Pronikli i do budovy ministerstva

Skupinka studentů na ministerstvu pronikla do jedné z místností. Popíjeli tam a kouřili. Policie podle svého pražského mluvčího Tomáše Hulana přijala adekvátní opatření a na místě demonstrace posílila hlídky. "Situaci neustále vyhodnocujeme," řekl  Hulan.

Maturity jsou nepřipravené, říkají studenti

Studentům vadí, že současní posluchači třetích ročníků při nástupu na střední školy nevěděli, jak bude maturitní zkouška přesně vypadat. Společné maturity podle nich nejsou připravené, aby mohly být zavedeny v roce 2008, jak ukládá školský zákon.

Studenti se dopoledne sešli na Václavském náměstí, zpočátku jich byly stovky, nakonec se podle policie zhruba pětitisícový dav vydal Prahou a kolem poledne dorazil přes Staroměstské náměstí a Karlův most až k budově ministerstva.

Davu studentů čelila ministryně Kuchtová

Zde před studenty předstoupila ministryně školství Dana Kuchtová. Průvod studentů na řadě míst výrazně zkomplikoval dopravu, zcela ochromen byl na čas provoz na nábřežích a v Karmelitské ulici.

Studenti při pochodu pískali, křičeli a bubnovali. Zastavili se u sídla KSČM v ulici Politických vězňů, kde skandovali "Už je to tady". Po celou dobu pochodu se také ozývaly výkřiky "Stop maturám" a "Nechceme státní maturity". Studenti se také vyzbrojili řadou transparentů, mimo jiné s nápisy "Stop státní maturitě", "Státní maturita ne, díky" a "Nejsme pokusní králíci". Objevil se i namalovaný symbol ženského přirození.

Vláda dobře načasovala oznámení o odkladu maturit

Představitelé koalice ve chvíli, kdy demonstrace začínala, oznámili, že podepsali dohodu o odkladu státních maturit. Podle ní by se měla maturita konat ve dvou povinných zkouškách - z českého jazyka a cizího jazyka na jaře 2010, třetí volitelná zkouška bude o dva roky později.

Změnu zákona však ještě musí schválit parlament. V otázce odkladu státních maturit ale ve sněmovně nepanuje jednota. Koaliční politici již dříve uvedli, že je nutné je odložit. Sociální demokraté a komunisté v novele navrhli odložit jen státní maturity z volitelného předmětu.

Maturita se bude podle dohody konat ve dvou povinných zkouškách

Z češtiny a z cizího jazyka poprvé na jaře 2010, třetí volitelná zkouška bude o dva roky později. Návrh bude platit v případě, že parlament schválí příslušný zákon, jehož součástí ujednání vládních ODS, KDU-ČSL a Strany zelených je.

Studentům vadilo, že žáci nynějších třetích ročníků při nástupu na školy nevěděli, jak bude maturita přesně vypadat. Tvrdí také že společné zkoušky nejsou připravené.

Na Václavském náměstí, kde dnešní protest začal, se studentů shromáždilo kolem dvou tisíc. Jejich počet rostl. Nakonec bylo v ulicích podle policie kolem pěti tisíc mladých lidí, odhad organizátorů byl dvojnásobný.

Dvouhodinový pochod provázely od začátku zmatky Průvod se rozděloval, někteří lidé patrně nevěděli, kam mají jít. Účastníci na řadě míst zablokovali dopravu, také policistů bylo vidět poměrně málo.

Kolem poledne studenti dorazili před ministerstvo. Někteří byli podnapilí, už cestou popíjeli pivo a víno. Ministryně před shromážděním řekla, že odklad státních maturit podporuje, což vyvolalo jásot. Když však uvedla, že jejich myšlenku schvaluje, vysloužila si pískot. Vejce Kuchtovou zasáhlo, když účastníky žádala, aby se v klidu rozešli.

Hlavní pořadatel Tomáš Hlaváček zase dostal lahví Přiznal, že akce byla špatně zorganizovaná, nikdo prý nepředpokládal, že přijde tolik lidí. "Takhle nevypadáme jako lidi, ale jako zvířata," povzdechl si Hlaváček.

Skupinka studentů dokonce v návštěvní místnosti ministerstva kouřila a popíjela. Situace se uklidnila asi po hodině. Organizátoři byli chováním některých demonstrantů zklamaní, uspořádali před ministerstvem úklid.

Déle než hodinu byla neprůjezdná Karmelitská ulice Tramvaje byly odkloněny, na Újezdu i protějším nábřeží popojížděly kolony automobilů. "Jsem ráda, že se studenti ozvali a že se zasazují za svá práva," řekla k demonstraci Kuchtová. Zásah vejcem jako útok nebrala.

Přítomní policisté navzdory tomu hodnotili akci jako "spíše klidnější", roli ale podle nich sehrál alkohol i emoce. Museli domluvit šestici studentů, kteří se vyšplhali na parapety oken ministerstva. Policie nezaznamenala, že by studenti něco poničili.

Společná maturita má být podle nynějších předpisů poprvé v roce 2008, bude se skládat z českého a cizího jazyka a z povinně volitelného předmětu. Ve věci odkladu nepanuje ve sněmovně jednota. ČSSD a KSČM navrhla ve své novele zákona odložit jen zkoušku z volitelného předmětu. Testy z jazyků mají být podle opozice u maturity povinně už příští rok.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz