Zpravodajství

Spor o katedrálu: církev předložila nové důkazy

Spor o katedrálu: církev předložila nové důkazy

Tento týden začalo už třetí kolo soudních sporů katolické církve a státu o vlastnictví katedrály svatého Víta a okolních nemovitostí na Pražském hradě. Zástupce katolické církve včera soudu předložil zcela nové důkazy. Soud ale další jednání odložil na neurčito.

Zdroj: TV Nova

Spor se táhne už 14 let a provází ho nespočet soudních rozsudků a odvolání. Po rozhodnutí pražského městského soudu stát loni v září chrám předal církvi. Ta ihned začala v katedrále vybírat zvláštní vstupné.

V březnu se ale po výroku Nejvyššího soudu musela prozatím církev se státem dohodnout. Vstupné se tak platit přestalo, o budovu se stará správa pražského hradu.

Dnes začalo nové kolo soudních sporů. Advokát metropolitní kapituly předložil listiny, podle kterých údajně stát v roce 1954 kamufloval vyvlastnění svatovítské katedrály zavedením státní správy.

Prostřednictvím advokáta Zderčíka také kardinál Miloslav Vlk požádal o to, aby se k řízení mohl připojit jako účastník. Soud byl proto odložen na neurčito.

Než bude soud pokračovat, soudkyně musí rozhodnout, zda se kardinál Miloslav Vlk může soudu zúčastnit. To může trvat i několik týdnů.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz