Zpravodajství

Den celiakie. Že nevíte, co to je?

Den celiakie. Že nevíte, co to je?
Zdroj: TV Nova

Letos již po druhé se bude v Praze konat Mezinárodní den celiakie. Celiaci jsou lidé, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu a jíst speciální potraviny.

Lidí s celiakií je mnoho, ale jen u málokterých je diagnostikovaná a právě mezinárodní den má přispět k její osvětě. „Celiakie je nemoc, při které dochází k poškození střeva. Střevo potom není schopno vstřebávat živiny," poučila nás Jitka Dlabalová z centra pro bezlepkovou dietu. „Nemoc o sobě dává vědět nejrůznějšími způsoby a její diagnóza je proto velmi složitá. Může se projevit průjmem, anémií, neschopností otěhotnět, psychickými obtíži, poškozením zubní skloviny,vyrážkami na kůži a mnoha dalšími způsoby. Je to velmi variabilní. Proto chceme, aby se celiakie dostala do širokého podvědomí," doplnila Dlabalová.


Mezinárodní den celiakie připadl na 19. května a program se bude konat ve velkém sále Úřadu městské části Prahy 8. „Dozvíte se vše o této nemoci. Budete se moci zeptat odborníků na vše, co vás zajímá a také vám budou představeny výrobky prodejců, výrobců a dovozců bezlepkových potravin. Minulý rok jsme se setkali s velkým zájmem o problematiku a doufáme, že jinak tomu nebude ani letos," dodala Jitka Dlabalová. Více informací se dozvíte také na stránkách www.coeliac.cz.

 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz