Zpravodajství

Den celiakie. Že nevíte, co to je?

Den celiakie. Že nevíte, co to je?
Zdroj: TV Nova

Letos již po druhé se bude v Praze konat Mezinárodní den celiakie. Celiaci jsou lidé, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu a jíst speciální potraviny.

Lidí s celiakií je mnoho, ale jen u málokterých je diagnostikovaná a právě mezinárodní den má přispět k její osvětě. „Celiakie je nemoc, při které dochází k poškození střeva. Střevo potom není schopno vstřebávat živiny," poučila nás Jitka Dlabalová z centra pro bezlepkovou dietu. „Nemoc o sobě dává vědět nejrůznějšími způsoby a její diagnóza je proto velmi složitá. Může se projevit průjmem, anémií, neschopností otěhotnět, psychickými obtíži, poškozením zubní skloviny,vyrážkami na kůži a mnoha dalšími způsoby. Je to velmi variabilní. Proto chceme, aby se celiakie dostala do širokého podvědomí," doplnila Dlabalová.


Mezinárodní den celiakie připadl na 19. května a program se bude konat ve velkém sále Úřadu městské části Prahy 8. „Dozvíte se vše o této nemoci. Budete se moci zeptat odborníků na vše, co vás zajímá a také vám budou představeny výrobky prodejců, výrobců a dovozců bezlepkových potravin. Minulý rok jsme se setkali s velkým zájmem o problematiku a doufáme, že jinak tomu nebude ani letos," dodala Jitka Dlabalová. Více informací se dozvíte také na stránkách www.coeliac.cz.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz