Zpravodajství

Obchvat Kolína zpožďuje vykoupení pozemků, silnici čeká blokáda

Dlouholetá nespokojenost mnohých občanů Kolína s dopravní situací ve městě vyústí dnes odpoledne v blokádu jednoho z důležitých silničních tahů. Občanského sdružení Kolín - náš domov pořádá demonstraci a blokádu, aby upozornilo na průtahy a zpoždění slibované výstavby obchvatu města. Protestující hodlají blokovat silnici na přechodech pro chodce po dobu asi 20 minut. Uvedl to pro nova.cz předseda sdružení Jan Dobeš. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a městského úřadu Kolín je problém ve vykoupení pozemků.

Akce proběhne u kruhového objezdu v Jaselské ulici (u budovy Telecomu). "Budeme prostě přecházet a přecházet na vyhražených přechodech," napsalo sdružení v tiskové zprávě.

30 tisíc aut denně

Podle Dobeše se v Kolíně o obchvatu hovoří již mnoho let. V současnosti již existuje projekt, nebylo ovšem ještě vydáno ani stavení povolení. Auta v kritické oblasti jezdí tři metry od domů, denně jich projede údajně až 30 tisíc, uvedl Dobeš.

Za výstavbu obchvatu zodpovídá ŘSD ve spolupráci s městem Kolín. Zádrhel je zejména ve vykoupení pozemků, po kterých má obchvat vést.

Pozemky nejsou vykoupeny

"Jediným problémem je v současné době majetkoprávní vypořádání s majiteli pozemků a probíhající vyvlastňovací řízení," uvedla pro nova.cz mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Bez vykoupených pozemků není možné žádat o stavebí povolení.

Tento stav potvrzuje také starosta Kolína Jiří Buřič (ODS). V této souvislosti považuje dnešní blokádu za absurdní. Podle jeho slov by mělo jít sdružení protestovat spíše před domy těch, kteří se brání vykoupení. "Nejsem přítel těchto akcí, příliš je nepodporuji," řekl pro náš server Buřič.

Sdružení Kolín - náš domov ovšem z průtahů viní ŘSD i zástupce města. Tajemník městského úřadu Kolín Jiří Krumich ovšem nova.cz řekl, že město Kolín pro výstavbu udělalo vše, co bylo v jeho silách. "Územní rozhodnutí již máme, ale pozemky nejsou vykoupeny. Aktivita ve prospěch výstavby nám nevadí, jen její způsob," řekl Krumich v narážce na chystanou blokádu.

Stavět se má prý začít v roce 2008

Podle vyjádření mluvčí ŘSD Vápeníkové se již vykoupení pozemků řeší. "ŘSD rozeslala začátkem roku 2007 majitelům pozemků nové návrhy kupních smluv a v současné době čekáme na jejich vyjádření. Zatím bylo rozesláno šest smluv o vyvlastnění," uvedla pro nova.cz Vápeníková.

Předpoklad zahájení výstavby bude s největší pravděpodobností posunut z konce letošního roku do prvního čtvrtletí roku 2008, uvedla Vápeníková. Délka obchvatu je necelých osm kilometrů. Otázku, kdy přesně Kolíňané nebudou obtěžováni tisíci aut však dnes těžko někdo zodpoví.

 

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz