Zpravodajství

Ministerstvo nedokončí radar v Sokolnici v termínu

Ministerstvo obrany nedokončí v původně ohlášeném termínu druhou radarovou stanici v Česku v Sokolnici u Brna. Podle informací serveru nova.cz byl původní termín dokončení stanoven na květen letošního roku. „Stavba radarové stanice v Sokolnici bude dokončena v srpnu letošního roku," řekla serveru nova.cz Jana Zechmeisterová z tiskové a informační služby ministerstva. Na stanovišti v Sokolnicích je nyní hrubá stavba a budou pokračovat práce v interiéru a instalace vnitřního zařízení. Stavba radarové stanice Sokolnice je přitom předmětem sporu mezi obcí Hostěrádky-Rešov a ministerstvem obrany. Radarové stanice Nepolisy a Sokolnice budou v budoucnu schopné detekovat také balistické rakety.

Přesný termín spuštění radarové stanice Sokolnice zatím není znám. Ministerstvo však předpokládá, že se tak stane do konce letošního roku. „Předpokládaný termín spuštění celé radarové stanice včetně technologie a monitorovacího centra je do konce roku 2007," řekla Zechmeisterová. Dodala, že stanice i centra budou obsluhovat příslušníci české armády.

Ministerstvo obrany odhaduje náklady na výstavbu jednoho radarového stanoviště přibližně na půl miliardy korun. Většina z této částky podle ministerstva připadá na pořízení samotné radarové technologie a Česko hradí jen nezbytné stavební úpravy stávajících radarových stanovišť. „Náklady na stavební část obou radarů se pohybují ve výši cca 200 mil Kč, technologie ve výši cca 20 mil euro s tím, že investice je plně hrazena z fondů NATO," řekla Zechmeisterová.

V minulosti proti výstavbě radarové stanice protestovala obec Hostěrádky-Rešov. V prosinci 2006 obec obrátila na Ústavní soud se stížností proti usnesení Krajského soudu v Brně, který rozhodl, že žaloba na zrušení povolení stavby ze strany obce nemá odkladný účinek a ministerstvo může pokračovat.

„Návrh Ústavní soud v lednu letošního roku odmítnul," řekl serveru nova.cz Jaroslav Brož, právní zástupce obce Hostěrádky-Rešov. Ministerstvo uvedlo, že Česká republika musí plnit závazky členů NATO, tedy dostát výstavbě radaru.

Obec jako vlastník sousedního pozemku, na kterém má být radar umístěn upozorňuje na skutečnost, že výstavbou hrozí nenahraditelná újma, kterou „představuje postavení radaru v chráněné památkové zóně"; v blízkosti Mohyly míru, na území bojiště bitvy u Slavkova a také uvádí, že ji lze situovat v jiné lokalitě.

„Urgovali jsme nařízení jednání ve věci samé a nyní čekáme na další postup," řekl serveru nova.cz Jaroslav Brož, právní zástupce obce Hostěrádky-Rešov. „Rozhodnutí ve věci samé bude nyní řešit Krajský soud v Brně," řekl serveru nova.cz Petr Sladký místopředseda Krajského soudu. Rozhodnutí ve věci lze očekávat do 30. července tohoto roku.

V roce 2008 budou podle informací našeho serveru v Česku dva radarové systémy, které budou schopné detekovat mimo jiné také balistické rakety. To potvrdilo také ministerstvo obrany. „V obou případech v praxi dojde k rozšíření a vylepšení taktických schopností radaru," řekla Zechmeisterová.

Podle smlouvy z 3. června 2002 mají být v Česku dodány dva radary - Nepolisy a Sokolnice - a dvě monitorovací centra - ve Vetrusicích a Staré-Boleslavi. Na základě modelování radarového krytí bylo rozhodnuto o výstavbě dvou radarových stanovišť v ČR na stávajících radarových stanovištích Armády České republiky - Sokolnice a Nepolisy.

Radarová stanice v Nepolisích je už v provozu. Druhá stanice v Sokolnici měla být dokončena a spuštěna v květnu letošního roku. Výběr stanovišť byl proveden s ohledem na skutečnost, že západní část ČR je radarově kryta z území SRN a radarového stanoviště v jižní části Polska.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz