Zpravodajství

Česká justice vymáhá 5 miliard korun na soudních poplatcích

Česká justice vymáhá 5 miliard korun na soudních poplatcích
Zdroj: TV Nova

Ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi dochází trpělivost s lidmi, kteří soudům dluží za nejrůznější poplatky a soudní řízení. Jeho resort tím přichází o obrovské částky. Celkový dluh se vyšplhal téměř na 5 miliard korun. Soudy jsou navíc při vymáhaní úspěšné jen v desetině případů. Ministr proto zvažuje, jestli by pro stát nebylo výhodnější tyto nedobytné pohledávky rozprodávat.

Například na Okresním soudě v Liberci mají stoh šanonů plných dlužníků. Lidí, kteří odmítají zaplatit náklady na soudní řízení, znalecké posudky, tlumočníky nebo soudní pokuty. "Evidujeme 11 tisíc pohledávek za 44 miliónů korun," říká tamní soudkyně.

Šance, že soud někdy uvidí svoje peníze, jsou malé. Platí přitom úřednice, které dlužníky uhánějí a utrácí nemalé částky za poštovné. "Když je vyzveme formou upomínky, tak často vůbec nereagují. Nebo se odstěhují a nesdělí změnu adresy," říká soudkyně.

Podobně to vypadá i u dalších soudů. Celkově lidé dluží justici bezmála 5 miliard. Úspěšnost při vymáhání je jen 10%. Podle ministra spravedlnosti se s tím musí co nejdříve něco udělat. Hlavně chce ulehčit soudům a agendu spojenou s vymáhání převést přímo na svůj úřad.

"Taková to správa, kterou vykováná ministerstvo je efektivnější a levnější," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zvažuje ale také, zda by nebylo pro stát lepší tyto složitě vymahatelné pohledávky prodat, byť by to bylo za mnohem menší cenu. "Provádíme ekonomické analýzy, nakolik by prodej byl pro stát výhodný," říká Pospíšil.

Myšlenka prodávat justiční pohledávky se líbí mnohým poslancům. Většinou říkají, že by to byli ochotni podpořit. Podle nich je lepší se rychle dostat alespoň k části peněz a neplatit náklady na vymáhání.

Pokud by však ministr chtěl jít touto cestou, bylo by podle poslanců nutné změnit celou řadu zákonů. Shodují se ale, že to za úvahu rozhodně stojí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz