Zpravodajství

Prezident kritizuje návrh národní knihovny

Prezident kritizuje návrh národní knihovny
Zdroj: TV Nova

Prezident Václav Klaus se poprvé vyjádřil ke stavbě futuristické Národní knihovny, která má být na pražské Letné. K chobotnici, jak se projektu knihovny také přezdívá, zaujal prezident jednoznačný postoj. Je prý s trochou nadsázky ochoten takové podobě knihovny bránit vlastním tělem.

Supermoderní budova Národní knihovny dostala brzy všemožné přezdívky jako Blob, chobotnice. Nad Prahou by se toto oko mělo tyčit za čtyři roky. Vyjít má na dvě miliardy korun.

Vítěz soutěže architekt Jan Kaplický si svým odvážným projektem získal mnoho příznivců, ale i odpůrců. K těm se teď přidal i prezident Václav Klaus a vůči chobotnici je velmi radikální.

"Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína, jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla," řekl prezident Václav Klaus v médiích.

Pan prezident tím v určité nadsázce chtěl vyjádřit svůj občanský názor, že ta věc, která má vyrůst na Letné není ke svému okolí citlivá a pokorná. Architekta Kaplického i šéfa Národní knihovny takový útok šokoval.

Kaplický se chce s prezidentem sejít a celý projekt mu detailně předvést. je si prý jistý, že by prezident změnil názor. Jestli a případně kdy lidé uvidí prezidenta připoutaného k plotu nebo lehajícího si před bagry ještě není jasné.

Architekt Kaplický je momentálně v Londýně. Kdyby prezident na schůzku kývnul, Kaplický by do Prahy přijel i mimo plánované termíny. Na tuto nabídku zatím nikdo z prezidentské kanceláře nereagoval.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz