Zpravodajství

Jihlavský magistrát prý diskriminuje postižené

Jihlavský magistrát prý diskriminuje postižené
Zdroj: TV Nova

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením i ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase jihlavský magistrát diskriminuje postižené. V rozporu s ministerským pokynem totiž jihlavský sociální odbor započítává příspěvek na péči o postiženého do příjmu rodiny. Příjem se tak naoko navýší a postižení pak už nemají nárok na ostatní dávky.

Přicházíme řádově o částky tisíců korun a jsou to pro nás částky existenčně limitující, zlobí se postižení. Většina z nich tají totožnost, aby se jim úředníci za kritiku nepomstili.

I ministr práce a sociálních věcí Nečas nechápe co si to jihlavský sociální odbor dovoluje: "Metodický pokyn Ministerstva práce a sociálních věcí je jednoznačný. To znamená příspěvek na péči se nezapočítává do příjmu," říká.

Jihlavský magistrát ale dělá totální opak než ostatní města v zemi a na vyplácení dalších dávek říká postiženým rázné ne. Pokud to Jihlava dělá, tak porušuje zákon, říkají odborníci. Jihlavský magistrát se ale hájí tím, že neposlouchat ministerský metodický pokyn, jim odsouhlasil nadřízený krajský úřad.

I když kraj nejdříve tvrdil, že metodický pokyn je jen doporučení a že zákon zní jinak, nakonec pod tlakem postižených, ministerstva i našeho štábu změnil názor. "Jsme svůj názor přehodnotili a na základě těchto doporučení jsme metodický pokyn začali respektovat," řekl mluvčí magistrátu.

To znamená, že jihlavskému magistrátu teď doporučí, aby postiženým vyšel vstříc. Zda město uposlechne to zatím neví. Pokud město neustoupí Národní rada osob se zdravotní postižením chystá tvrdé kroky - podá prý trestní oznámení za porušení zákona.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz