Zpravodajství

Pražané jsou nejrychlejší chodci ze světových metropolí

Pražané jsou čtrnáctí nejrychlejší chodci ze světových metropolí. Ukázal to průzkum anglických vědců, který měřil rychlost chůze ve dvaatřiceti hlavních městech po celé planetě. Podobná studie se přitom uskutečnila už před deseti lety a za tu dobu lidé zvýšili průměrné tempo své chůze o deset procent.

Britští vědci naměřili pražanům průměrnou rychlost chůze 5,5 kilometru za hodinu. Rozhodli jsme se tento pokus zopakovat. Stejně jako výzkumníci jsme zkusili změřit čas, za který chodec ujde osmnáct metrů. Průměrný čas dvanáct a půl vteřiny vyšel i nám. Sami Pražané se tomu ani nediví. Pořád se totiž někam chvátá.

Úplně nejrychlejší chodci podle průzkumu žijí v Singapuru. Jeho obyvatelé prý sprintují až o kilometr za hodinu rychleji než Pražané.

Ani Singapurci by ale nedohonili Barboru Dibelkovou. Česká závodnice v chůzi urazí dvacet kilometrů za 89 minut - "chodí" tedy rychlostí 13 a půl kilomentru za hodinu.

Podle psychologů se tomu, že Pražané zrychlují, nemůže nikdo divit. Doba je prostě taková a rychlost si žádá. Ale prý ještě není vše ztraceno. "I při rychlý chůzi se dá přemýšlet a někdy dokonce, bych řekl že docela dobře," řekl psycholog.

Pokud by trend zrychlování pokračoval, v roce 2040 by už Praha nebyla plná chodců, ale běžců.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz