Zpravodajství

Melanom zničil zdraví bývalému sportovci

Melanom zničil zdraví bývalému sportovci
Zdroj: TV Nova

Lékaři přišli s alarmující zprávou. Stále častěji se totiž setkávají s pacienty, kteří mají zhoubný melanom - tedy rakovinu kůže. A protože právě dnešní den je evropským dnem melanomu, i my jsme se rozhodli vám všem připomenout, jak zákeřná umí tato nemoc být.

Maligní melanom neboli zhoubný nádor kůže. Má několik podob a patří mezi nejzhoubnější nádory vůbec.

U nás trpí touto nemocí několik desítek tisíc lidí. Jedním z nich je i pětatřicetiletý Láďa, který byl ještě před třemi lety zdravým sportovcem.

Láďův stav je velmi vážný. Jeho tělo má popelavou barvu, ochrnula mu půlka obličeje a levá ruka.

Láďa přišel bohužel se zvětšujícím se mateřským znaménkem k lékaři velmi pozdě. Přitom právě včasné zachycení melanomu je při jeho léčbě nesmírně důležité.

K lékaři by měli rozhodně přijít lidé, kteří patří do rizikové skupiny. A takových lidí je hodně.

Ale také ti, kteří mají více jak 50 pigmentových znamének po těle nebo jsou náchylní ke spálení při opalování v dospělosti. ¨

Kvůli melanomu u nás zemře 300 lidí ročně. Podle lékařů by mnozí z nich mohli žít, kdyby přišli k lékaři s mateřským znaménkem včas.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz