Zpravodajství

Pražské metro slaví 33 let existence

Pražské metro slaví 33 let existence
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Před třiatřiceti lety byl zahájen provoz pražského metra. Jako první vyjely vlaky na lince C v roce 1974. První trasa metra se stavěla z povrchu a Praha tehdy připomínala jedno velké staveniště. Dnes využívá podzemní dráhu každý den milión cestujících.

V roce 1966 dělník Josef Bartoš zahájil v Opletalově ulici stavbu pražského metra a už za osm let, tedy v roce 1974 se vezli první cestující na lince C.

Ve stanici Kačerov před 33 lety generální tajemník Gustav Husák slavnostně přestřihl pásku a zahájil tak provoz pražského metra.

Kolikáté narozeniny metro slaví a jak je to dlouho, co první cestující mohli za korunu projet napříč Prahou, si dnes vzpomene už jen málo kdo.

Od svého otevření se metro nepřestalo rozrůstat. Po Céčku bylo vyhloubeno Ačko a později i Béčko. Z původních devíti zastávek se stalo 54.

Do pražského podzemí se každý den vydá 80 souprav metra, které denně převezou tolik lidí, co bydlí v praze.

V příštím roce se otevřou tři nové stanice linky C, ale dlouhodobé plány na rozšíření jsou velkorysé.

Za třicet tři let své existence převezlo Pražské metro přes 10 577 000 000 lidí. Přesto, že se s jeho stavbou v počátcích váhalo, dnes si bez podzemní dráhy život metropole nedokážeme představit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz