Česká republika dnes oficiálně zahájí jednání s Američany o možném umístění protiraketové základny v Česku. Na programu je právní postavení radaru a jeho personálu na našem území.
Česká strana již od USA obdržela návrh dohod k pobytu amerických vojáků v ČR, který budou ještě připomínkovat zástupci ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí. Souhlas s jednáním o radarech vyslovila vláda na konci března.
Rozhovory mezi Prahou a Washingtonem potrvají několik měsíců. V příštím roce by Američané chtěli slyšet, zda mohou s českým územím počítat. Druhá část protiraketového systému má být v Polsku, kde chtějí Američané rozmístit desítku střel.
Americkou delegaci povede zvláštní emisar ministerstva zahraničí pro politické a vojenské záležitosti Robert Loftis. Za českou stranu se rozhovorů zúčastní mimo jiné první náměstek ministerstva zahraničí Tomáš Pojar a ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Ivan Dvořák. Česká strana již od USA obdržela návrh dohod k pobytu amerických vojáků.
USA škrtají výdaje na základnu v Polsku
Branný výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu podpořil v noci na dnešek seškrtání výdajů na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě. Omezení financí se nemá dotknout plánovaného umístění radaru v České republice, ale dislokace odpalovacích zařízení pro deset takzvaných záchytných raket v Polsku, uvedla agentura AP.
Zablokované peníze mohou být ovšem opět uvolněny v dalším legislativním procesu, až se otázkou bude zabývat celá Sněmovna reprezentantů a také Senát. Platnost konečného rozhodnutí Kongresu musí navíc podpisem stvrdit prezident George Bush.
Branný výbor se přiklonil k návrhu svého podvýboru pro strategické síly, který před týdnem jednomyslně odsouhlasil snížení vládou požadovaných 310 milionů dolarů pro program na fiskální rok 2008 o 160 milionů dolarů.
Citelně ale zmírnil původní postoj klauzulí, že Bushova vláda může opět o odmítnuté finance požádat, pokud Polsko uzavře s USA dohodu o umístění raket na svém území v příštím roce.
Varšava zatím projevila zájem o záležitosti diskutovat, ale k závazné dohodě se obě strany ještě nedopracovaly. Washington uvádí, že by se s výstavbou základny mohlo začít již počátkem roku 2008.
Vládu nesvazují žádné meze pro jednání o radaru
Poslanci ČSSD a KSČM sice prosadili některé dílčí návrhy, aby například vláda předložila smlouvy ohledně základny před jejich podepsáním sněmovně. Zástupci vládních stran však v závěrečném hlasování přijetí takových požadavků zabránili.
Levici se naopak nepodařilo ani v dílčím hlasování prosadit návrh, který by předjímal vypsání referenda o vzniku základny v Česku. Na protest pak poslanci ČSSD a KSČM odmítli další části návrhu, podle nichž by jednání o této součásti protiraketové obrany muselo být v souladu se závazky ČR v NATO a EU.
Stejně tak dopadl i požadavek, aby případné reakce na bezpečnostní hrozby byly vytvářeny na aliančním základě. Sněmovna dnes po bouřlivých rozepřích mezi vládní koalicí a opozicí nakonec nedala kabinetu žádné mantinely pro jednání o umístění americké radarové základny v Česku.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz