Zpravodajství

Firmě Petrof hrozí konkurz

Firmě Petrof hrozí konkurz
Zdroj: TV Nova

Firmě Petrof hrozí poprvé v její více než sto čtyřicetileté historii konkurz. Návrh na něj podal Američan Earl Matzkin, který je výhradním odběratelem světoznámých pian pro americký kontinent. Ten tvrdí, že mu Petrof nesplatil některé pohledávky. Vedení firmy ale říká, že jde o vymyšlené dluhy. O tom, jestli Petrof půjde do konkurzu, se rozhodne v úterý.

Firma Petrof je nejvýznamnějším výrobcem pian v Evropě. Ročně jich vyrobí 7000 a vyveze je do sedmdesáti zemí celého světa. Jenže teď se rozhoduje o její budoucnosti. Výhradní odběratel pian pro Ameriku, firma GIC v čele s Earlem Matzkinem podala ke Krajskému soudu v Hradci Králové návrh na konkurz.

"Z obsahu spisu zatím není patrné, zda jsou vůbec splněny podmínky pro vyhlášení konkurzu," říká mluvčí královéhradeckého krajského soudu Michal Strnad.

"Je to zcela neoprávněné, naše firma plní pohledávky ke svým odběratelům, během třech let jsme stáhli naše dluhy o 240 milionů," brání se ředitelka společnosti Petrof Zuzana Petrofová-Ceralová.

Petrof prý firmě GIC neuhradil některé deset let staré reklamace celkem asi za dva miliony korun. "Nebudeme se vám k tomu vyjadřovat takhle po telefonu," říká zástupce americké firmy GIC.

Majitelka Petrofu ale říká, žádné peníze firmě GIC nedlužíme. Za celou kauzou prý stojí úmysl Earla Matzkina vyrábět pod značkou Petrof piana v Asii. Tím by ale značka Petrof podle vedení ohromným způsobem utrpěla.

Jak nakonec celý spor dopadne, se rozhodne během úterního jednání u královéhradeckého soudu.

PROFIL: Společnost PETROF, spol. s r.o., Hradec Králové
Patří se svými zhruba 450 zaměstnanci mezi přední evropské výrobce pian. Přes všeobecnou recesi v odbytu hudebních nástrojů, se firma rozvíjí a úspěšně prodává na světovém trhu.

K neustálému zdokonalování pian, ale i dalších služeb souvisejících s jejich užíváním, má současná firma PETROF, spol. s r.o. dostatečné zázemí. Kromě výroby to jsou pracoviště akustického výzkumu, konstrukční a vývojová pracoviště, vlastní prodejna, odborný servis a doprava.

Úsilí firmy je orientováno na výrobu kvalitních klavírů a pianin jak pro domácí, tak hlavně zahraniční trh. Nástroje vyrobené firmou PETROF a jejich kvalita, potvrzená získáním certifikátů ISO, tak vyhovují nejširšímu spektru zákazníků. Jsou oporou začínajícím hráčům, spolehlivé pro zkušené klavíristy a inspirací pro klavírní virtuosy.

Vyrábí se šest základních typů křídel - podle délky. Koncertní mistrovské nástroje ve dvou typech - P I Mistral a P II, které se zhotovují individuálně nejlepšími odborníky firmy, další čtyři typy P III, P IV, P V, P VI se vyrábějí standardním způsobem.

Ve stylových variantách jsou to typy P IV CHIPP a P IV Rokoko. Všechna křídla mají čtyři standardní úpravy: nejžádanější černý lesk, bílý lesk, ořech a leštěný mahagon. Pianina mají tři základní výškové typy: 115, 125 a 135. Obohacením sortimentu jsou nástroje stylového provedení: CHIPP, DCHIPP, Baroko a Rokoko s ručním řemeslným zpracováním povrchů. Firma staví také pianina podle přání a individuálních požadavků zákazníka.

HISTORIE:

1857 - zakladatel firmy Antonín Petrof odchází do Vídně, kde se učí stavitelem klavírů
1864 - v Hradci Králové sestavuje první koncertní klavír
1894 - firma Petrof začíná vyvážet nástroje do zahraničí
1948 - podnik je zestátněn a přejmenován na Továrny na piana a varhany
1991 - návrat rodiny Petrofových do továrny

SLAVNÉ TVÁŘE A ZNAČKA PETROF

- na nástrojích Petrof byly doprovázeny světové operní hvězdy jako například Placido Domingo, José Carreras, Luciano Pavarotti a Peter Dvorský

- klavír Petrof vlastní i světový skladatel filmové hudby Ennio Morricone

- v roce 2000 zakoupil klavír Petrof slavný "Beatle" Paul McCartney

- při návštěvě Prahy si na klavír Petrof zahrála princezna Diana

Zdroj: Internetové stránky společnosti Petrof

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz