Zpravodajství

Otců na mateřské je dvakrát víc

Otců na mateřské je dvakrát víc

Otec na mateřské dovolené. Ještě před několika lety to bylo v Česku nemožné a pro někoho možná i nepředstavitelné. Zákon o rodině to ale už šest let povoluje. Počet mužů v domácnosti se u nás za tu dobu zdvojnásobil.


V České republice přibývá mužů, kteří se doma starají o své dítě. V Evropě to začíná být standardem. Česko tak nevybočuje z průměru evropských zemí.

Na konci loňského roku jsme evidovali skoro 4200 mužů, kteří byli na rodičovské dovolené. Aby se muž mohl doma starat o svého potomka u nás neplatí dlouho.Muži v Česku získali možnost odejít na rodičovskou dovolenou v roce 2001.

V tomto roce toho využilo více než 2100 otců. V roce 2003 jich bylo 2425. Předloni 4050. A nyní je jich dvojnásobek. Pokud je doma s dítětem muž, dostává stejné dávky jako žena.

Od ledna 2007 je rodičovský přísvěvek ve výši 7582 korun a to bez rozdílu jestli je to muž nebo žena. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale připravuje i další změny v zákoně o rodině.

Otcové by získali právo jednotýdenního volna, které by mohli čerpat do dvou měsíců od narození dítěte. Kdy by mohli tyto změny začít fungovat ale zatím ministerstvo neuvádí.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz