Zpravodajství

Léky proti klíšťatům dorazily do Česka

Do České republiky konečně dorazilo 45 tisíc dávek vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Lidé si ji ale zatím koupit nemohou. Bude totiž trvat minimálně týden až 14 dní, než budou vakcíny v prodeji. Kromě toho nárok na ně mají přednostně ti pacienti, kteří čekají na další očkovací dávky.

Jedním z takzvaně rozočkovaných pacietnů je i pan Milan z Jihlavska. "Mám celkem strach no, teď, když se udělalo hezky jezdit do přírody, protože ty klíšťata jsou doopravdy všude," řekl TV Nova.

A takových lidí jsou u nás stovky. V lékárnách a u lékařů slýchají dokola to samé.

Podle Ministerstva zdravotnictví se už ale rozočkovaní lidé nemusejí ničeho obávat. Nejdéle do 14 dnů by vakcíny měly být ve všech zdravotních ústavech a následně i v lékárnách a ordinacích lékařů.

Lidé, kteří se už s klíštětem nedobrovolně setkali, mají nyní možnost parazita poslat poštou do soukromé laboratoře v Českých Budějovic.
K vyšetření klíštěte je potřeba vyplněný dotazník, přiložit klíště do igelitového pytlíku a vše poslat poštou.

Výsledek vyšetření znají odborníci již druhý den a nejdéle do čtyř pracovních dnů ho sdělí odesílateli. Toto vyšetření ale nehradí zdravotní pojišťovna. Pokud si necháte klíště vyšetřit na boreliózu i klíšťovou encefalitidu, přijde vás to na 1000 korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz