Zpravodajství

Léky proti klíšťatům dorazily do Česka

Do České republiky konečně dorazilo 45 tisíc dávek vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Lidé si ji ale zatím koupit nemohou. Bude totiž trvat minimálně týden až 14 dní, než budou vakcíny v prodeji. Kromě toho nárok na ně mají přednostně ti pacienti, kteří čekají na další očkovací dávky.

Jedním z takzvaně rozočkovaných pacietnů je i pan Milan z Jihlavska. "Mám celkem strach no, teď, když se udělalo hezky jezdit do přírody, protože ty klíšťata jsou doopravdy všude," řekl TV Nova.

A takových lidí jsou u nás stovky. V lékárnách a u lékařů slýchají dokola to samé.

Podle Ministerstva zdravotnictví se už ale rozočkovaní lidé nemusejí ničeho obávat. Nejdéle do 14 dnů by vakcíny měly být ve všech zdravotních ústavech a následně i v lékárnách a ordinacích lékařů.

Lidé, kteří se už s klíštětem nedobrovolně setkali, mají nyní možnost parazita poslat poštou do soukromé laboratoře v Českých Budějovic.
K vyšetření klíštěte je potřeba vyplněný dotazník, přiložit klíště do igelitového pytlíku a vše poslat poštou.

Výsledek vyšetření znají odborníci již druhý den a nejdéle do čtyř pracovních dnů ho sdělí odesílateli. Toto vyšetření ale nehradí zdravotní pojišťovna. Pokud si necháte klíště vyšetřit na boreliózu i klíšťovou encefalitidu, přijde vás to na 1000 korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz