Zpravodajství

ČSSD to v brožuře Topolánkovi pořádně spočítala

ČSSD to v brožuře Topolánkovi pořádně spočítala
Zdroj: TV Nova

Mezi ODS a ČSSD se schyluje k další slovní válce. Sociální demokraté chtějí brzy vydat brožuru, v níž hodnotí prvních sto dní vlády Mirka Topolánka. Nám se podařilo získat její pracovní verzi. Když jsme přitom některé části ukázali ministrům, byli zaskočeni. ČSSD totiž o nich v textu, který máme k dispozici, hovoří jako o vládě skandálů, lží a čistek, jejíž členové používají slovník Třetí říše a pronáší xenofóbní výroky.

Spokojeně vypadala vláda před dvěma týdny, když hodnotila svých prvních sto dnů. Vydala tuto publikaci, v níž se mj. chválí za to, jak rychle přichystala první fázi reforem. „Je schopna najít řešení, je schopna přinést i nějakou dlouhodobější koncepci," uvedl premiér Mirek Topolánek.

Opoziční ČSSD to ale vidí jinak. Rozhodla se proto vytisknout vlastní publikaci a kabinet zhodnotit po svém.

Nám se podařilo získat pracovní verzi textu, který by měl co nejdříve jít do tisku.

Sto dní skandálů, omylů, čistek a vulgarity - tak vidí Topolánkův kabinet soc. demokraté. V brožuře píší: "Topolánek a Dalík jsou zjevně fascinováni göbbelsovskými slogany hitlerovského Německa."

A Jiřímu Čunkovi vyčítají, že se nelichotivě vyjadřuje o Romech. O vládě jako celku ČSSD říká: "Lež a klam je pro ně běžnou metodou práce."

Když jsme tento text ukázali některým členům vlády, nestačili se divit.
Podle některých ministrů je chystaná publikace zbytečně konfrontační. Podobný slovní boj opozice s vládou ale není u nás ničím novým.

Černá kniha hříchů ČSSD

Také ODS, když byla v opozici, sepsala hříchy tehdejší vládní ČSSD. A stejně jako teď, i tehdy kolem toho bylo rušno.

V listopadu 2005 ODS poukazovala na vulgární politický styl vlády Jiřího Paroubka. Tehdy si servítky nebral Mirek Topolánek. "Je to seznam nesplněných slibů, omylů a zmařených nadějí vlád ČSSD v tomto volebním období," uvedl tehdy Topolánek. Paroubek v té době označil brožuru ODS za "blábol". Nyní se role prohodily, do ODS a jejich koaličních partnerů se pustili sociální demokraté.

ODS tehdy za největší hříchy soc. dem. v hospodářské oblasti označila vysokou míru zdanění, nestabilitu podnikatelského prostředí, vysokou míru regulace a nepružnost trhu práce.

Svérázný Zeman

Spisovatelské choutky měl i bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Ten vydal v posledních letech dvě knihy, v nichž rozhodně nešetřil tehdy vládnoucí sociální demokraty. Vladimíra Špidlu označil za "šílence", Stanislava Grosse obvinil z klientelismu. Zeman se později rozešel i s Paroubkem, jejich spor vyvrcholil letošním odchodem Zemana z ČSSD.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz