Zpravodajství

Další velké protesty za zachování sekulárního Turecka

Ve třetím největší tureckém městě Izmir protestovalo nejméně milión lidí proti čím dál tím většímu spoutávání Turecka muslimskými zákony. Demonstranti požadují, aby byl islám důrazně oddělen od politiky země.

Bílé pláže přímořského tureckého města ze dne na den zrudly. Izmir zaplavily davy demonstrantů, kteří mávali tureckými vlajkami a portréty Kemala Atatürka, zakladatele moderního tureckého státu, který vládnul nezávisle na islámu. Právě propojení náboženství a státní moci vyčítají vládě tureckého premiéra Erdogana.

Protestantům se nelíbí příklon vlády k islámu. Šaríja je striktní muslimské právo, o které se vláda čím dál tím víc opírá. Největší odpor vzbudila Erdoganova snaha prosadit do prezidentského úřadu ministra zahraničí Abdullaha Güla, který má za sebou islamistickou minulost.

Gül, jenž kandidoval za vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), svou kandidaturu stáhl 9. května poté, co ho parlament nezvolil, protože hlasování bojkotovala opozice a sněm nebyl usnášeníschopný.

Město hlídají tisíce policistů poté, co při výbuchu bomby na místním tržišti přišel v sobotu o život jeden člověk a dalších 14 bylo zraněno. K útoku se však zatím nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé prý neobjevili ani žádnou spojitost s protivládními protesty.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz