Zpravodajství

Vedra v Čechách už vystřídala silná bouřka

Předpověď se naplnila - meteorogové dnes odpoledne očekávali silné bouřky s krupobitím. Dopolední vysoké teploty dosahující až 29 stupňů Celsia vystřídá ochlazení a sprcha. V tuto chvíli už bouřková jádra udeřila v Podkrušnohorské pánvi.

18:00 hodin: Intezivní bouřky hlásí Most a Teplice. Jihovýchodně od Prahy už jsou také v Benešově. Kroupy zatím hlášeny nejsou. V místě výskytu bouřek teploty klesly v průměru o sedm stupňů.  

16:40 hodin: "Bouřky již jsou v severozápadní části republiky v Podkrušnohorské pánvi a to poměrně intenzivní. V bouřkách se vyskytují přívalové srážky a vítr dosahuje v nárazech 108 km za hodinu. Očekává se, že bouřková jádra budou během odpoledne postupovat do středních Čech okolo 21:00 hodiny," řekla serveru nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.  

Na dnešní odpoledne a večer platí upozornění. Očekávají se totiž intenzivní bouřky ojediněle doprovázené silným nárazovitým větrem s přívalovými srážka a krupobitím.

V noci by mělo být oblačno, na Moravě a ve Slezsku zpočátku ještě polojasno a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty 13 až 17 stupňů Celsia. Na západě jen kolem 11 stupňů.

Zítra přes den:

Oblačno, zataženo na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 14 až 18, na východě ještě kolem 20 stupňů. Upozornění: Na Moravě a ve Slezsku ojediněle přívalové srážky.

Meteorologové varovali před bouřkami, které mají od pondělního
odpoledne do středy doprovázet kroupy, nárazy silného větru a přívalové srážky. Hrozí nebezpečí krátkodobého rozvodnění malých toků a potoků.

Výstražná informace Českého hydrometeorologického ústavu:

Platí od pondělních 12:00 do středečních 02:00 pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký a Vysočina. Od úterních 08:00 do středečních 08:00 pak výstraha platí pro kraje Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.

Současné počasí představuje zvýšenou zátěž

Člověk, který má omezené rezervy - nemoc, vyšší věk - musí počítat s větší mírou vyčerpání. „Měl by dbát na to, aby řádně odpočíval, ven vycházet pouze v příznivém počasí. Tzn. nevycházet v poledne na sluníčko, zdržovat se ve stínu," řekl řekl Martin Havrda, internista I. interní klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podle něj současné klimatické změny člověka vyčerpávají, přizpůsobování totiž pro člověka způsobuje zátěž, námahu zvláště pro nemocného člověka. Lékaři proto radí nepřeceňovat své síly, nepřetěžovat organismus, dodržovat pitný režim, při pocitu únavy by si lidé měli odpočinout.

„Snadno se u lidí projeví nedostatky v jejich zdravotním stavu. Např. u starších lidí selhává v parném počasí funkce prokrvení mozku a činnost srdce," dodal Havrda.

Pražská fakultní nemocnice Motol hlásí při změnách počasí zvýšený příjem pacientů. „Při každé výrazné změně počasí je na ambulancích téměř jednou tolik větší příjem pacientů. Dá se říci, že denně běžné ošetří 70 až 80 pacientů," řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Při velkých vedrech a mrazech jde o většinou o lidi napříč věkem s nejrůznějšími obtížěmi, především ale dýchacích a srdečních. Ve vedrech to bývá u mladých lidí náhlá nevolnost, stavy mdloby a následně nejrůznější úrazy.

„U starších lidí většinou potíže spojené s menším příjmem tekutin. Lékaři ve vedrech doporučují zdvojnásobit příjem tekutin a zvážit, zda se vyplatí vycházet ven ve vedrech, zejména lidem s ischemickými problémy. Doporučují vyhledat chládek, zdržovat se doma," dodala Jurinová.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz