Zpravodajství

Vojáka zemřelého v Afghánistánu dnes pohřbili

V Praze dnes v 10:00 hodin začal piektní akt za zesnulého vojáka Nikolaje Martynova, který zemřel 4. května při sesuvu půdy v Afghánistánu. Akt se konal v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze a trval přibližně 30 minut. Odpoledne od 15:00 hodin následovalo uložení ostatků vojáka na hřbitově ve Štěnovicích u Plzně.

"Jednalo se o pravoslavný obřad. Nyní se ostatky převáží k pohřbení do země. Vzhledem ke skutečnosti, že si rodina nepřeje přítomnost médií nemohu informaci o pohřbu ve Štěnovicích u Plzně potvrdit, ani vyvrátit," řekla serveru nova.cz Jana Zechmeisterová z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Celé Štěnovice hlídala vojenská policie a státní policie. Okolí hřbitova bylo přísně střeženo uzavřeno. Rodina zemřelého si totiž nepřála, aby na hřbitov měla přístup média.

Ve Štěchovicích se odpoledne uskutečnil vojenský pohřeb v režii armády, který podle dostupných informací armáda také finančně zajistila. Proslovu se ujal armádní kaplan a na místě byla čestná stráž. Na počest zesnulého byly vystřeleny salvy.

Voják patřil k 5. kontingentu Armády ČR - PRT v misi ISAF v Afghánistánu. Při nehodě bylo zraněno dalších pět vojáků lavinou kamení a bahna, jeden z nich těžce. Mrtvému vojákovi bylo 28 let, jakékoli další podrobnosti ale na přání rodiny armáda odmítla sdělit. Ostatky vojáka dopravila armáda 6. května do Česka.

Zranění vojáci byli v péči polních nemocnic. Čtyři vojáci s lehkými zraněními jsou po ošetření zpátky na základně. Jeden těžce zraněný voják byl poté, co byl stabilizován, v sobotu 12. května převezen do České republiky. Muž se nyní bude léčit v pražské Ústřední vojenské nemocnici, jeho zdravotní stav po převozu zůstává nadále stabilizovaný.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz