Zpravodajství

Vojáka zemřelého v Afghánistánu dnes pohřbili

V Praze dnes v 10:00 hodin začal piektní akt za zesnulého vojáka Nikolaje Martynova, který zemřel 4. května při sesuvu půdy v Afghánistánu. Akt se konal v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze a trval přibližně 30 minut. Odpoledne od 15:00 hodin následovalo uložení ostatků vojáka na hřbitově ve Štěnovicích u Plzně.

"Jednalo se o pravoslavný obřad. Nyní se ostatky převáží k pohřbení do země. Vzhledem ke skutečnosti, že si rodina nepřeje přítomnost médií nemohu informaci o pohřbu ve Štěnovicích u Plzně potvrdit, ani vyvrátit," řekla serveru nova.cz Jana Zechmeisterová z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Celé Štěnovice hlídala vojenská policie a státní policie. Okolí hřbitova bylo přísně střeženo uzavřeno. Rodina zemřelého si totiž nepřála, aby na hřbitov měla přístup média.

Ve Štěchovicích se odpoledne uskutečnil vojenský pohřeb v režii armády, který podle dostupných informací armáda také finančně zajistila. Proslovu se ujal armádní kaplan a na místě byla čestná stráž. Na počest zesnulého byly vystřeleny salvy.

Voják patřil k 5. kontingentu Armády ČR - PRT v misi ISAF v Afghánistánu. Při nehodě bylo zraněno dalších pět vojáků lavinou kamení a bahna, jeden z nich těžce. Mrtvému vojákovi bylo 28 let, jakékoli další podrobnosti ale na přání rodiny armáda odmítla sdělit. Ostatky vojáka dopravila armáda 6. května do Česka.

Zranění vojáci byli v péči polních nemocnic. Čtyři vojáci s lehkými zraněními jsou po ošetření zpátky na základně. Jeden těžce zraněný voják byl poté, co byl stabilizován, v sobotu 12. května převezen do České republiky. Muž se nyní bude léčit v pražské Ústřední vojenské nemocnici, jeho zdravotní stav po převozu zůstává nadále stabilizovaný.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Píše se na Deník.cz