Zpravodajství

Učitele matematiky upálili zaživa

Viděli ho naposledy 4. prosince 2006. Pak už se šestačtyřicetiletý učitel matematiky Steven Haataja ve škole v malém nebraském městečku Chadron vícekrát neobjevil. Jeho zmizení zůstávalo záhadou do chvíle, kdy jeden farmář objevil jeho ostatky.

Ostatky byly připoutané ke stromu na osamělém kopci. A zcela zuhelnatělé. Kriminalisté zjistili, že muž byl bestiálně zavražděn. Pachatelé ho zaživa polili od hlavy k patě benzínem a poté zapálili. Na místě činu se našla láhev od mátové pálenky, plastové nádoby a zbytky fotoblesku. Po strůjcích hrůzného činu však nezbyla ani jedna použitelná stopa.

A tak celé městečko stojí před téměř neřešitelnou záhadou. Pomstili se snad svému kantorovi jeho žáci? Těžko říci. Faktem ovšem je, že pedagoga, jenž dlouhá léta působil v Jižní Dakotě a v Chadronu žil teprve sedm měsíců, dospělí ani děti mezi sebe nepřijali. Považovali ho za excentrického podivína. I kvůli tomu, že odmítal odložit obrovský kovbojský klobouk, kterým místní obyvatele nemálo dráždil.

"Steven považoval zdejší pobyt za jakousi rekonvalescenci po prodělaných depresích, z nichž se v bývalém domově léčil, a chápal ho jako nový začátek," uvedl jeho nejlepší přítel Tim Sorenson. Verzi sebevraždy proto zcela vylučuje. "Takový čin nepřichází vůbec v úvahu, měl spoustu plánů do budoucnosti."

Kromě studentů se vyšetřování soustředilo i na okruh možných pachatelů z řad usedlíků, kteří se netají odporem k homosexuálům. Přestože se prokázalo, že Steven k tzv. čtyřprocentní menšině nepatřil, jeho poněkud zženštilé chování mohlo nasvědčovat něčemu zcela jinému. Zda se podaří zjistit, koho vyprovokoval k děsivé odvetě, je tak spíš ve hvězdách. Policejní šéf Vance Haug se však nevzdává a věří, že pátrání bude nakonec korunováno úspěchem a vrah za svůj čin zaplatí.

 

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz