Zpravodajství

Muž rozkrádal jihočeské archivy, teď je v rukou policie

Muž rozkrádal jihočeské archivy, teď je v rukou policie
Zdroj: TV Nova

Kriminalisté zatkli jednašedesátiletého muže z Příbramska, který čtyři roky postupně rozkrádal historické dokumenty z archivů v jižních Čechách. Nejstarší listina pocházela z 15. století. Policisté muže drží ve vazbě. Teď mu hrozí až 8 let vězení. Reportérka TV Nova má dnes nové informace.

Desítky vzácných listin z 15. až 19. století postupně mizely ze státního archivu v Táboře a Třeboni. Jednašedesátiletý sběratel si je bral nejspíš pod záminkou studia. Policie nevylučuje, že mohl navštívit i jiné archivy. "Dosud se pracuje na dalších možných místech, ale to co jsme zjistili - ve svém rozsahu - dokumentuje trestnou činnost jednoho pachatele," řekl mluvčí jindřichohradecké policie.

Krádež vyplula na povrch, když pracovníci archivů při inventarizaci některé dokumety nenašli. Kriminalisté vzácné listiny objevili při domovní prohlídce. Zatím však nechtějí říct, o jaké dokumenty se jedná a kolik jich bylo. O případu mlčí i vedení státního archivu.

Zatím nemůžeme říct nic konktrétního, protože všechno je nyní vyšetřováno policií, říkají ředitelé archivů, kde mělo ke krádežím docházet.

Zatím není ani jasné, proč muž listiny odnášel. Jednou z variant je, že kradl na zakázku. Poslední krádež byla uskutečněna v květnbu letošního roku. Experti zatím vyčíslili hodnotu ukradených listin na více než 600 tisíc korun. Tato částka však nemusí být konečná.

Pachateli za krádež historických archiválií hrozí až 8 let vězení.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz