Zpravodajství

Muž rozkrádal jihočeské archivy, teď je v rukou policie

Muž rozkrádal jihočeské archivy, teď je v rukou policie
Zdroj: TV Nova

Kriminalisté zatkli jednašedesátiletého muže z Příbramska, který čtyři roky postupně rozkrádal historické dokumenty z archivů v jižních Čechách. Nejstarší listina pocházela z 15. století. Policisté muže drží ve vazbě. Teď mu hrozí až 8 let vězení. Reportérka TV Nova má dnes nové informace.

Desítky vzácných listin z 15. až 19. století postupně mizely ze státního archivu v Táboře a Třeboni. Jednašedesátiletý sběratel si je bral nejspíš pod záminkou studia. Policie nevylučuje, že mohl navštívit i jiné archivy. "Dosud se pracuje na dalších možných místech, ale to co jsme zjistili - ve svém rozsahu - dokumentuje trestnou činnost jednoho pachatele," řekl mluvčí jindřichohradecké policie.

Krádež vyplula na povrch, když pracovníci archivů při inventarizaci některé dokumety nenašli. Kriminalisté vzácné listiny objevili při domovní prohlídce. Zatím však nechtějí říct, o jaké dokumenty se jedná a kolik jich bylo. O případu mlčí i vedení státního archivu.

Zatím nemůžeme říct nic konktrétního, protože všechno je nyní vyšetřováno policií, říkají ředitelé archivů, kde mělo ke krádežím docházet.

Zatím není ani jasné, proč muž listiny odnášel. Jednou z variant je, že kradl na zakázku. Poslední krádež byla uskutečněna v květnbu letošního roku. Experti zatím vyčíslili hodnotu ukradených listin na více než 600 tisíc korun. Tato částka však nemusí být konečná.

Pachateli za krádež historických archiválií hrozí až 8 let vězení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz