Zpravodajství

Inspekce zakázala přes 5 milionů litrů neznačkových vín

Inspekce zakázala přes 5 milionů litrů neznačkových vín
Zdroj: TV Nova

Miliony litrů vína s padělanými doklady původu objevila v naší obchodní síti Státní zemědělská a potravinářská inspekce. I když bylo víno prodáváno jako velmi kvalitní tuzemské, jeho původ je neznámý. Dvě firmy, které ho na náš trh dodaly, hledá policie.

Jakostní vína s přívlastkem jsou chloubou každého vinaře. Musejí být z tuzemských hroznů a před prodejem je vinař musí nechat zkontrolovat. To podle inspekce v praxi představuje odběr vzorků inspektory.

Pokud úspěšně projdou laboratorní analýzou, dostanou úřední doklad. Jak se ale ukázalo, právě ten mělo obrovské množství vín na našem trhu falešný. Inspekce uvádíl, že se jedná až o 5,5 milionu litrů vín

"Z produkce českých a moravských vín to je necelých 10 procent," řekl vinař. Toto množství by zaplnilo více než dvakrát plavecký bazén v Podolí. Vinařům prý bylo divné, že se některých tuzemských vín prodává víc, než se jich u nás vyrobí.

Odkud víno je, se neví. Jeho nákupní cena ale byla jen 15 korun za litr, a tak jde pravděpodobně o levný produkt ze zahraničí. Víno dodaly dvě společnosti, které uvedly falešnou adresu, a policie je hledá. Přes překupníky pak nápoj nakupovala a na trh dodávala známá česká vinařství.

Lidé v obchodech tak draze zaplatili za levný nápoj. Poctiví vinaři zas nemohou falzifikátům konkurovat a to může způsobit i propad ceny našich hroznů. "Je to ohrožení trhu s vínem," řekl k případu ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Firmám, které vína prodávaly, hrozí od inspekce až pětimilionové pokuty. Celý případ vyšetřuje policie.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz