Zpravodajství

Meteorologové varují před deštěm, Liberecko bičovaly kroupy

Meteorologové varují před deštěm, Liberecko bičovaly kroupy

Meteorologové upozornili, že by mohl některé oblasti Česka zasáhnout silný déšť. Hladiny místních toků by ale nijak výrazně stoupnout neměly. Výstraha platí ode dneška do středečního poledne pro Vysočinu, Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

 

Podle meteorologů ovlivní počasí na východě Česka frontální vlna, postupující z Alp k severovýchodu. Vydatněji začne pršet dnes odpoledne a srážky potrvají až do středy, během dopoledne by měly ustávat. Napršet by mohlo 15 až 35 milimetrů, v Jeseníkách a Beskydech místy až 40 milimetrů.

V těchto chvílích je intenzivní déšť na jižní a střední Moravě. Srážkové úhrny za hodinu jsou až 2 milimetry. V průběhu dnešního odpoledne a večera se srážky rozšíří na severní Moravu, kde by mělo pršet celou noc. Teprve v průběhu zítřejšího dopoledne déšť ustane. Na horách je 6 stupňů Celsia, ve městech se teploty pohybují do 13 stupňů. 
 

Déšť by neměl nijak výrazně zvednout hladiny řek

Meteorologové doporučují řidičům při silném dešti zpomalit, dávat případně pozor na zatopené nebo podemleté komunikace. Při silném dešti by mohla voda zatopit sklepy a níže položená místa.

Kroupy jako míčky bombardovaly Liberecko

Kroupy velké jako pingpongové míčky poničily v pondělí večer v několika obcích na Liberecku střechy domů. Vytloukly okna a udělaly dokonce důlky ve fasádách.

Ledové koule rozbily také skla v autech a pomačkaly kapoty. Nejvíce postiženou vesnicí je pravděpodobně Zdislava u Jablonného v Podještědí, kroupy tam poškodily téměř každé stavení. Řekla to zdislavská starostka Vladislava Rašínová.

"Kroupy jsme měřili a měly průměr pět centimetrů. Nejmenší škody na domech se pohybují okolo několika tisíc korun, ale viděla jsem i střechu zničenou z jedné poloviny. Na vlakovém nádraží kroupy roztloukly 14 oken," konstatovala Rašínová. Podle ní při krupobití nikdo z 262 obyvatel vesnice neutrpěl zranění.

Takovou spoušť nepamatují

Bouřka doprovázená krupobitím zasáhla Zdislavu v pondělí kolem 18:30. Podobnou spoušť starostka za posledních 20 let nepamatuje. Ledové koule nešly k zemi rovně, na domy dopadaly z boku a poškodily například i nově zateplenou fasádu.

Kroupy poničily střechy a okna také v sousedních Křižanech. Situace tam však není tak vážná jako ve Zdislavě. Nedaleké lázeňské město Osečná již kroupy postihly jen okrajově a nenapáchaly tam větší škody.

Ve Václavicích u Hrádku nad Nisou kroupy a polámané větve rozbily tašky na střeše domu a při lijáku teklo dovnitř. "Kroupy poničily také dva poblíž zaparkované automobily Škoda Favorit," dodal hrádecký hasič Jaromír Mottl.

Od pondělních 18:00 do dnešního rána zasahovali profesionální hasiči na Liberecku kvůli vichřici a bouřce třináctkrát. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy ze silnice, zřítil se i jeden sloup elektrického vedení. Na Jablonecku, Semilsku a Českolipsku si hasiči připsali po jednom zásahu.

Ve stanici Českého hydrometeorologického ústavu na libereckém letišti zaznamenali od pondělních 06:00 do dnešních 06:00 čtyři bouřky. Napršelo při nich téměř deset milimetrů srážek. Dnes po půlnoci naměřily přístroje na letišti vichřici o síle 83 kilometrů v hodině. Při půlnoční bouřce napršelo během jedné hodiny napršelo sedm litrů na metr čtverečný.

Bouřky, blesky a ohně pustošily Česko

V podvečer a v noci na úterý se přes Českou republiku přehnaly přívalové deště, bouřky a nárazový vítr. Na mnoha místech počasí zaměstnalo hasiče. Asi nejhůře to vypadalo v okolí Prahy a ve  středních Čechách.

V reportáži vidíte, co byla ještě včera stodola plná slámy. V podvečer se ale přes Karlův vrh na Mladoboleslavsku přehnala bouřka. Po ní se ocitla zemědělská usedlost v plamenech.

Podobné to bylo v obci Stará Lysá. Tady měli hasiči a policisté asi vůbec nejvíc práce. Vítr tady bičoval obec jen pár minut. I přesto stačil pustošit a ničit majetek. Popadaly tady desítky stromů. Zatarasily cesty a silnice. Zpřetrhaly elektrické vedení. V okolí místy nefungovala elektřina ani signál mobilních telefonů.

Kvůli popadaným stromům u Bělé pod Bezdězem téměř hodinu nefungovala železniční doprava.

Spadlé stromy přes koleje uvěznily cestující ve vlacích. Na některým místech padaly i kroupy. Hasiči měli ale na některým místech plné ruce práce i kvůli přívalovým deštům. Voda natekla lidem do sklepů. Podle meteorologů by se během dneška měly bouřky provázené přívalovými dešti přesunout na Moravu.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz