Zpravodajství

Verdikt soudu o Olahových: podmínka a zproštění viny

Verdikt soudu o Olahových: podmínka a zproštění viny

Okresní soud v Kladně dnes v případu vydírání kladenských podnikatelů uložil Pavlu Dezideru Mezeiovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Jeho sourozenec Ivan Wait byl zproštěn obžaloby pro nedostatek důkazů. Případ se táhne od roku 2004, kdy byli zatčeni pro vydírání kladenských podnikatelů. Před soudem už stanulo několik sourozenců Olahových, kteří jsou veřejností i kriminalisty považováni za součást kladenské mafie.

Zdroj: TV Nova

Bratři, dříve známí jako Olahovi, byli podezřelí podezřelí z vydírání kladenských podnikatelů.

Zatkla je zásahová jednotka v červnu 2004 v kladenském baru Devil. Policisté při domovních prohlídkách zabavili střelné zbraně, luxusní vozy a stovky tisíc korun.

Olahové požadovali výpalné

Bratři Ivan a Pavel údajně vydírali několik místních podnikatelů a požadovali po nich výpalné. Jeden z nich jim dokonce pod pohrůžkou fyzického násilí zaplatil během šesti let 2,7 milionu korun.

Olahové byli posláni do vazby, po devíti měsících se ale dostali na svobodu kvůli pochybení okresního soudu v Kladně. Advokát úidajně neměl dost času na prostudování spisů. Jejich propuštění vyvolalo ostrý nesouhlas státního zastupitelství a obavu, že začnou ovlivňovat svědky.

Pachatelé ale na svobodě zůstali. Před pěti dny soud vyslechl poslední svědky a dnes by měl padnou konečný verdikt. Bratrům Olahovým hrozí za trestné činy vydírání dva až osm let vězení.

Advokáti chtějí zproštění viny

U Ivana Waita neboli Olaha, který čelí obžalobě za vydírání a podvod, navrhla státní zástupkyně podmíněný trest na dva až tři roky. Jeho bratr by podle ní měl ve vězení strávit až čtyři roky nepodmíněně, kromě podvodu totiž čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování. Advokáti obou bratrů pro své klienty požadovali zproštění viny.

Podle výpovědí několika kladenských podnikatelů, kteří ve městě provozovali bary a herny, od nich bratři Olahové vybírali výpalné pod hrozbou fyzického násilí. Peníze si údajně brali přímo z tržeb podniků.

Podnikateli vzali i jeho auto

Jednomu z provozovatelů, který se dostal do finančních potíží, prý dokonce bratři odebrali klíče od hracích automatů a osobní vůz Peugeot 307 na uhrazení jeho údajných dluhů.

Bratry Olahovy zatkla policejní zásahová jednotka v roce 2004 při akci Lignit. Při domovní prohlídce u nich policisté našli luxusní auta, stovky tisíc korun a různé střelné zbraně i baseballové pálky se stopami krve.

Oba sourozence poté soud poslal do vazby pro podezření z vydírání kladenských podnikatelů. Ivan už byl v té době stíhán za jiné vydírání. Státní zástupkyně chtěla oba případy spojit, ale kvůli jeho nesouhlasu se jí to nepodařilo.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz