Zpravodajství

Soud s pirátským Harry Potterem znovu odročen

Soud s pirátským Harry Potterem znovu odročen
Zdroj: Korzo

Obvodní soud pro Prahu 3 dnes bude znovu pokračovat v kauze šéfa Ottova nakladatelství Vlastimila Svobody, který je obviněný z porušení autorského práva. V dubnu letošního roku přelíčení kvůli nepřítomnosti svědka musel jednání odročit. Na výslechu svědka totiž trvala obžaloba. První obvinění v případu padlo v dubnu 2005. Ottovo nakladatelství v roce 2005 nelegálně vytisklo a prodávalo zhruba 10 tisíc padělků čtvrtého dílu Harryho Pottera s názvem Ohnivý pohár. Soud dnes případ kvůli chybějící výpovědi svědka opět odročil na 5. června.

Autorská práva na knihy o malém kouzelníkovi má u nás pouze nakladatelství Albatros

Na jaře 2005 se ale na pultech objevily plagiáty čtvrté knihy série, Harry Potter a Ohnivý pohár. A podle policie to má na svědomí Ottovo nakladatelství. Před soudem stanul jeho majitel Vlastimil Svoboda.

Jednatelka Ottova nakladatelství v dubnu 2007 u soudu uvedla, že plnou moc k vydávání knih v České republice měl v jejich společnosti Svoboda. Ona se účastnila setkání se zahraničními autory. "Někdy v roce 1997 jsme se sešli se zástupcem Rowlingové, o autorských právech jsme ale nejednali," uvedla svědkyně.

Schůzka se konala ještě před tím, než v Česku začaly autorčiny knihy vycházet. Nakladatelství podle svědkyně vydává především ilustrované populárně naučné knihy, beletrii vydávalo pouze krátce.

Důležitým svědkem, který se k výslechu se nedostavil, je Dušan Šťastný. Ten měl podle spisu uzavřít s tiskárnou na Slovensku smlouvu na tisk knih o Potterovi. Podle svědkyně však smlouvy s tiskárnami podepisoval Svoboda nebo jeho slovenský partner, který měl povinnost se s ním o svých krocích poradit.

Problémy byly už s Dášeňkou

Svoboda se prozatím u soudu neukázal, mluvil za něj pouze jeho právník. Harry Potter není ale první problematická publikace Ottova nakladatelství. Ještě dříve bylo podezřelé z pirátského vydání Dášeňky Karla Čapka.

Pokud soud Svobodovi prokáže, že porušením autorských práv získal značný prospěch, hrozí mu až pět let vězení.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz