Zpravodajství

Soud s pirátským Harry Potterem znovu odročen

Soud s pirátským Harry Potterem znovu odročen
Zdroj: Korzo

Obvodní soud pro Prahu 3 dnes bude znovu pokračovat v kauze šéfa Ottova nakladatelství Vlastimila Svobody, který je obviněný z porušení autorského práva. V dubnu letošního roku přelíčení kvůli nepřítomnosti svědka musel jednání odročit. Na výslechu svědka totiž trvala obžaloba. První obvinění v případu padlo v dubnu 2005. Ottovo nakladatelství v roce 2005 nelegálně vytisklo a prodávalo zhruba 10 tisíc padělků čtvrtého dílu Harryho Pottera s názvem Ohnivý pohár. Soud dnes případ kvůli chybějící výpovědi svědka opět odročil na 5. června.

Autorská práva na knihy o malém kouzelníkovi má u nás pouze nakladatelství Albatros

Na jaře 2005 se ale na pultech objevily plagiáty čtvrté knihy série, Harry Potter a Ohnivý pohár. A podle policie to má na svědomí Ottovo nakladatelství. Před soudem stanul jeho majitel Vlastimil Svoboda.

Jednatelka Ottova nakladatelství v dubnu 2007 u soudu uvedla, že plnou moc k vydávání knih v České republice měl v jejich společnosti Svoboda. Ona se účastnila setkání se zahraničními autory. "Někdy v roce 1997 jsme se sešli se zástupcem Rowlingové, o autorských právech jsme ale nejednali," uvedla svědkyně.

Schůzka se konala ještě před tím, než v Česku začaly autorčiny knihy vycházet. Nakladatelství podle svědkyně vydává především ilustrované populárně naučné knihy, beletrii vydávalo pouze krátce.

Důležitým svědkem, který se k výslechu se nedostavil, je Dušan Šťastný. Ten měl podle spisu uzavřít s tiskárnou na Slovensku smlouvu na tisk knih o Potterovi. Podle svědkyně však smlouvy s tiskárnami podepisoval Svoboda nebo jeho slovenský partner, který měl povinnost se s ním o svých krocích poradit.

Problémy byly už s Dášeňkou

Svoboda se prozatím u soudu neukázal, mluvil za něj pouze jeho právník. Harry Potter není ale první problematická publikace Ottova nakladatelství. Ještě dříve bylo podezřelé z pirátského vydání Dášeňky Karla Čapka.

Pokud soud Svobodovi prokáže, že porušením autorských práv získal značný prospěch, hrozí mu až pět let vězení.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz