Zpravodajství

Mezinárodní architekti šetří soutěž na budovu Národní knihovny

Mezinárodní architekti šetří soutěž na budovu Národní knihovny
Zdroj: TV Nova

Schválené kontroverzní řešení budovy Národní knihovny v Praze na Letné má hlasité příznivce i odpůrce. Výsledkem soutěže, kterou vyhrál návrh mořského živočicha od Jana Kaplického, se bude zabývat Mezinárodní svaz architektů (UIA). Našemu serveru to sdělila Markéta Pražanová z tiskového a informačního servisu České komory architektů.

"Wolf Tochtermann, člen odborné poroty pověřený UIA dohledem nad průběhem regulérnosti soutěže na řešení nové budovy národní knihovny v Praze na Letné, ujistil v těchto dnech písemně Českou komoru architektů, že UIA bude v dohledné době schopna vydat prohlášení týkající se průběhu a výsledků soutěže," uvedla Pražanová.

Podle Pražanové šéf UIA Jordi Farrando uvedl, že "bylo zahájeno vyšetřování regulérnosti průběhu této mezinárodní architektonické soutěže". "Také Prinz Tillmann z Německé komory architektů upozornil ČKA, že došlo k porušení řady dalších podmínek soutěže," uvedla Pražanová.

V březnu ČKA neútočila na architektonické kvality vítězného řešení, ale poukazovala na skutečnost, že vítězný návrh porušil závazné soutěžní podmínky stanovené vypisovatelem - sklady knih umístil v rozporu se zadáním do podzemních podlaží budovy. Přesto se ČKA vyslovovala pro vyloučení vítězného návrhu. "ČKA konstatuje, že při porušení soutěžních podmínek je soutěžní porota povinna z právního hlediska, jakož i hlediska slušnosti a respektu k práci všech zúčastněných architektů, vyloučit soutěžní návrh, který porušil podmínky soutěže, z řádného posuzování, a to již v prvním kole soutěže," psalo v žádosti o prověření regulérnosti soutěže.

Kromě ČKA si na průběh soutěže i osm českých architektonických kanceláří, které chtěly projektovat Národní knihovnu.

Národní knihovna: vše bylo v pořádku

Národní knihovna ihned nato reagovala zveřejněním textu dvou členů poroty Evy Jiřičné a Petra Bílka, podle nichž pravidla soutěže porušena nebyla. Oba porotci citovali ředitele soutěžní komise UIA Wolfganga Tochtermanna, který soutěž dozoroval. "Výsledky soutěže jsou absolutně v pořádku a není žádný důvod k pochybnostem," uvedl tehdy.

Čeští účastníci soutěže uvažují v krajním případě i o soudním řešení údajného porušení podmínek soutěže. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek jako vyhlašovatel soutěže tvrdí, že o pochybnostech kolem soutěže nemůže rozhodovat žádný český subjekt, jedině UIA.

 

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz