Zpravodajství

Mezinárodní architekti šetří soutěž na budovu Národní knihovny

Mezinárodní architekti šetří soutěž na budovu Národní knihovny
Zdroj: TV Nova

Schválené kontroverzní řešení budovy Národní knihovny v Praze na Letné má hlasité příznivce i odpůrce. Výsledkem soutěže, kterou vyhrál návrh mořského živočicha od Jana Kaplického, se bude zabývat Mezinárodní svaz architektů (UIA). Našemu serveru to sdělila Markéta Pražanová z tiskového a informačního servisu České komory architektů.

"Wolf Tochtermann, člen odborné poroty pověřený UIA dohledem nad průběhem regulérnosti soutěže na řešení nové budovy národní knihovny v Praze na Letné, ujistil v těchto dnech písemně Českou komoru architektů, že UIA bude v dohledné době schopna vydat prohlášení týkající se průběhu a výsledků soutěže," uvedla Pražanová.

Podle Pražanové šéf UIA Jordi Farrando uvedl, že "bylo zahájeno vyšetřování regulérnosti průběhu této mezinárodní architektonické soutěže". "Také Prinz Tillmann z Německé komory architektů upozornil ČKA, že došlo k porušení řady dalších podmínek soutěže," uvedla Pražanová.

V březnu ČKA neútočila na architektonické kvality vítězného řešení, ale poukazovala na skutečnost, že vítězný návrh porušil závazné soutěžní podmínky stanovené vypisovatelem - sklady knih umístil v rozporu se zadáním do podzemních podlaží budovy. Přesto se ČKA vyslovovala pro vyloučení vítězného návrhu. "ČKA konstatuje, že při porušení soutěžních podmínek je soutěžní porota povinna z právního hlediska, jakož i hlediska slušnosti a respektu k práci všech zúčastněných architektů, vyloučit soutěžní návrh, který porušil podmínky soutěže, z řádného posuzování, a to již v prvním kole soutěže," psalo v žádosti o prověření regulérnosti soutěže.

Kromě ČKA si na průběh soutěže i osm českých architektonických kanceláří, které chtěly projektovat Národní knihovnu.

Národní knihovna: vše bylo v pořádku

Národní knihovna ihned nato reagovala zveřejněním textu dvou členů poroty Evy Jiřičné a Petra Bílka, podle nichž pravidla soutěže porušena nebyla. Oba porotci citovali ředitele soutěžní komise UIA Wolfganga Tochtermanna, který soutěž dozoroval. "Výsledky soutěže jsou absolutně v pořádku a není žádný důvod k pochybnostem," uvedl tehdy.

Čeští účastníci soutěže uvažují v krajním případě i o soudním řešení údajného porušení podmínek soutěže. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek jako vyhlašovatel soutěže tvrdí, že o pochybnostech kolem soutěže nemůže rozhodovat žádný český subjekt, jedině UIA.

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Píše se na Deník.cz