Zpravodajství

VIDEO: Nevytěžené zlato možná přijde Česko pořádně draho

VIDEO: Nevytěžené zlato možná přijde Česko pořádně draho
Zdroj: TV Nova

České republice hrozí kvůli jejímu nevytěženému zlatu stamilionová žaloba. Těžařská firma Bohemia důlní chce od státu přes 770 milionů korun za to, že jí ministerstvo životního prostředí před devíti lety neprodloužilo licenci k průzkumu ložiska zlata v Kašperských Horách na Šumavě. Společnost se tímto krokem cítí poškozena. Podle ministerstva byl ale k odebrání licence důvod. Těžaři totiž v oblasti opakovaně vrtali načerno.

Kašperské Hory - to měl být český Klondike. Průzkum ložiska, kde má být údajně až 100 tun zlata, jede naplno. V prosinci roku 1998 je ale všechno jinak. Ministerstvo životního prostředí těžařům povolení k průzkumu vzalo.

Vchod do dolu, ve kterém chtěla firma Bohemia důlní těžit tuny zlata, je dnes uzavřený. Proti těžbě tady hromadně protestovali místní lidé i ekologové.

Rozhodující ale bylo zjištění úředníků, že těžaři neoprávněně vstupují na pozemky a vrtají bez povolení tam, kde nemají. Povolení k průzkumu firmě zrušili.

To se těžařské společnosti nelíbí. Postup úředníků označuje za špatný a požaduje náhradu škody (asi 770 milionů korun).

Těžaře donedávna zastupovala mediální agentura, která nám dnes vzkázala, že se společnost Bohemia důlní nebude k nerozhodnutému sporu vyjadřovat.

To, že těžaři žádají stamilionové odškodnění, zlobí obyvatele Kašperských hor. Verdikt ve sporu o nevytěžené zlato je zatím v nedohlednu. Případem se už zabývá třetí soudce v řadě a stále nebylo nařízeno hlavní líčení.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz