Zpravodajství

Bude moci prezident rozpustit sněmovnu při patové situaci?

Bude moci prezident rozpustit sněmovnu při patové situaci?

Ve sněmovně se dnes bude projednávat senátní návrh změny Ústavy. Podle něj by prezident republiky mohl rozpustit sněmovnu s jejím souhlasem v případě, že vláda podá demisi a je obtížné sestavit vládu novou. Návrh má ale řadu odpůrců.

Zdroj: TV Nova

Na současnou Topolánkovu vládu jsme s napětím čekali dlouhých sedm měsíců. Tato situace by se podle senátorů neměla opakovat, a tak se rozhodli navrhnout změnu Ústavy.

Pokud by se Poslanecká sněmovna shodla na svém rozpuštění, tak by mohla být prezidentem rozpuštěna.

Pokud by tedy vláda podala demisi a bylo by obtížné sestavit vládu s důvěrou, navrhl by prezident rozpuštění Poslanecké sněmovny a s jejím souhlasem ji pak formálně rozpustil.

Opozice je ale proti

S tím ale nesouhlasí většina levicové opozice a dokonce i sám předseda Stálé komise pro otázky Ústavy. Nelíbí se jim také podmínka, že by seberozpuštění schválila jen nadpoloviční většina poslanců.

Já jsem návrh nedoporučil, nemáme za to, že je třeba rozšiřovat pravomoci prezidenta. Nezbytná by byla třípětinová většina, říká.

Návrh na posílení pravomocí prezidenta prošel ve sněmovně s řadou připomínek prvním čtením. Teď ho čeká projednání v Komisi a v Ústavně-právním výboru. Pak se vrátí znovu do sněmovny.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz