Zpravodajství

Krejčíř zůstává ve vazbě, podle advokátů protiprávně

Právníci Radovana Krejčíře dnes u soudního stání v Johannesburku napadli podnikatelovo zatčení v Jihoafrické republice. Podle nich bylo jeho zadržení protiprávní a Krejčíř měl být propuštěn. Soud o jeho vazbě rozhodne až příští čtvrtek, zatím Krejčíř ve vazbě zůstane. Nova.cz to sdělil zvláštní zpravodaj naší televize v Johannesburgu Jiří Hynek.

Odvolávali se na jiný případ, kdy do JAR přicestoval muž s falešným pasem a následně byl propuštěn. Jejich úsilí trvalo tři hodiny.

Byl optimisticky naladěn

Krejčíř se u soudu tváři velmi optimisticky, přítomna je i podnikatelova matka Naděžda. Odvahu dodává Krejčířovi i jeho syn Denis. Krejčíře zastupuje šest právníků, dva Češi - jedním z nich je Tomáš Sokol, a čtyři právníci Jihoafrické republiky.

Krejčíř se ale pro další dny musí rozloučit s obhájcem Sokolem, který přiletí do vlasti. Sokol se nezapojil do obhajoby jihoafrických advokátů Krejčíře. Ti mu radí, že pokud by byl kvůli procesnímu pochybení propuštěn, měl by okamžitě opustit JAR. Nyní je Krejčíř ve vazbě v Kempton Parku, kde je mírnější režim pro vězně. 

Dnešní jednání o této věci začalo za účasti české delegace, jejíž přítomnost si vyžádala jihoafrická strana. Krejčíř uprchl z Česka na Seychely a jihoafrická policie ho v dubnu na žádost české strany zadržela na letišti v Johannesburgu.

Češi se bojí, že uprchne

Výsledek soudu je důležitý zejména pro českou justici, která usiluje o Krejčířovo vydání do České republiky. České úřady se obávají, že v případě propuštění podnikatel znovu uprchne.

Do Johannesburgu proto odjela delegace zástupců ministerstva spravedlnosti, policistů a žalobců, která se bude snažit přesvědčit jihoafrický soud, aby Krejčíře do zahájení vydávacího řízení na svobodu nepouštěl.

U soudu s Krejčířem nebyli čeští státní zástupci. Pokud by se jednání zúčastnili, mohli by poté být vyloučeni z českého procesu kvůli zaujatosti. Jednomu z českých policistů musela stráž zabavit fotoaparát. Chtěl si totiž vyfotit proces s kontroverzním podnikatelem.

Podnikatel, který od předloňského útěku z Česka žil s rodinou na Seychelských ostrovech a má seychelské občanství, je ve vazbě od dubna, kdy jej zatkla jihoafrická policie po příletu do země pod falešným jménem. Ať již soud rozhodne o jeho propuštění na svobodu, nebo ho dál nechá za mřížemi, obě strany se proti verdiktu budou moci odvolat.

V Česku je Krejčíř stíhán mimo jiné pro údajný pokus vyvést ze státní společnosti Čepro peníze pomocí fiktivních pohledávek. Policie ho rovněž viní z údajné přípravy vraždy celníka a z dalších trestných činů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz