Zpravodajství

Zlaté mince z Jablonce vážily jeden kilogram

Zlaté mince z Jablonce vážily jeden kilogram
Zdroj: TV Nova

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou dnes razila unikátní medaile. Mince by se vám do peněženky nevešly, i kdybyste ji měli sebevětší. Jde totiž o největší medaile vyrobené z čistého zlata. Váží rovný kilogram a mincovna těchto vzácných kousků vyrobila jen 50.

Každá z těchto medailí stojí 660 000 korun. Pokud byste si například chtěli koupit všechny, které mincovna vyrazila, potřebovali byste peněženku s 33 miliony. Vloni si jeden ze zákazníků objednal medailí dokonce deset. Zřejmě to nebylo z rozmaru, investice do zlata se totiž vyplácejí.

Po celé řadě dalších úprav stvrdí ryzost nezbytný punc.

Mincovna má i unikátní zakázku. Razí pamětní medaile na počest 50. výročí vzniku EHS, předchůdce dnešní EU.

Razit tyto zlaté rarity bude mincovna i napřesrok. Jejich tématem bude vstup České republiky do Schengenského prostoru.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz