Zpravodajství

Kvůli chování řetězců prý podraží vepřové, zemědělci budou protestovat

Kvůli chování řetězců prý podraží vepřové, zemědělci budou protestovat

V brzké době může hrozit zvýšení cen vepřového masa. Stovky českých chovatelů letos skončí, jelikož výkupní cena je pod výrobními náklady. V druhé polovině června zemědělci zahájí veřejné protesty. Vinu nesou především velké obchodní řetězce, které si díky nečinnosti českých úřadů dovolují uzavírat nerovnoprávné a asymetrické smlouvy s českými zemědělci. Uvedl to pro nova.cz prezident Agrární komory (AK) Jan Veleba.

Zdroj: TV Nova

Vinu na tom nesou především obchodní řetězce. K dodavatelům se chovají svévolně, odmítají nakoupit jejich maso a jednají ve vzájemné shodě. Několikrát na to AK upozorňovala Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS), ten ale nic nepodnikl, řekl našemu serveru Veleba. 

Zemědělci zahájí protesty

V pondělí se sejde přípravný výbor, který jmenovalo představenstvo AK. Ten projedná, jakou formou budou zemědělci protestovat. Podle Veleby se protestní akce budou konat v druhé polovině června. Ty budou zaměřeny proti konkrétním obchodním řetězcům, dodal Veleba.

Snížení produkce vepřového bude mít vliv i na cenu masa. Ta se zřejmě zvýší, odhaduje Veleba.

ÚOHS o situaci ví, sám ale nic nezmůže

ÚOHS si je podle svého vyjádření situace na trhu s potravinami vědom a jednání obchodních řetězců dlouhodobě sleduje. "Několikrát bylo vedeno šetření, které ovšem nikdy neprokázalo, že by obchodní řetězce jednaly ve vzájemné shodě nebo měly společné dominantní postavení. Konkurence na tomto trhu objektivně existuje," uvedl pro nova.cz předseda ÚOHS Martin Pecina.

České úřady ani politici s  touto situací nic nedělají. AK se chystá ke krokům, které mají zmobilizovat veřejnost, protože ÚOHS jim nepomůže, pohrozil Veleba.

Poslanci novelu nepřijali

Podle Peciny není zneužívání ekonomické závislosti českou legislativou postihnutelné. ÚOHS několikrát neúspěšně navrhoval změny v zákonech. "Například novelizaci zákona o ochraně hospodářské soutěže, jíž by došlo k zavedení institutu ekonomické závislosti a zákazu jeho zneužití," uvedl Pecina. Novela však nebyla nikdy přijata. 

"V zahraničí stát zemědělce chrání"

V zahraničí, například v Německu, Francii nebo Rakousku, je situace opačná. Zemědělci tam vyrábí naplno více, než sami spotřebují. Stát se stará o to, aby s nimi řetězce nezametaly, podotkl Veleba.

Řetězce jim neodmítají maso tak jako u nás. "V Česku mají velké obchodní řetězce jen práva, dodavatelé jen povinnosti," vyjádřil pregnantně svůj názor Veleba.

Zatím se nenašel politik, který by se tomu dokázal postavit, stěžuje si Veleba. Od současné politické garnitury to však ani neočekává, proto se chtějí zemědělci uchýlit k veřejným protestním akcím.

Veleba očekává, že letos klesne soběstačnost Česka v produkci vepřového pod 80 procent.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz