Zpravodajství

Velština je zdraví nebezpečná

Odboroví předáci si mohou ve Velké Británii mnout ruce. Docílili toho, že telefonní operátoři ve Walesu mají zakázáno mluvit velšsky. Prý by jim to mohlo poškodit hlasivky.

Představitelé odborů přemluvili radu Vale of Glamorgan, aby zakázala tradiční pozdravy "bore da" (dobré ráno) a "prynhawn da" (dobré odpoledne). Přesvědčili radní, že pracovníci, jejichž rodným jazykem není velština, by si při snaze vyslovit tato slova mohli ublížit. Dodali, že zákaz je v souladu s doporučením Rady pro zdraví a bezpečnost na pracovišti, které říká, že telefonní operátoři si mají hlasivky chránit.

Zákon o velšském jazyce ovšem vyžaduje, aby státní orgány nabízely služby jak velšsky, tak anglicky. Místního radního Steffana Williamse, člena strany Paid Cymru, tato iniciativa odborů výrazně překvapila:"Není mi vůbec jasné, jak by někomu mohlo ublížit vyslovení slov Bore da," konstatuje.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz