Zpravodajství

Stát versus Diag Human: posudek a návrh smlouvy zatím v nedohlednu

Stát versus Diag Human: posudek a návrh smlouvy zatím v nedohlednu
Zdroj: TV Nova

Ani příští středu se vláda nebude zabývat návrhem smlouvy o zrušení mlčenlivosti ve sporu státu a společnosti Diag Human. Smlouva přitom čeká na své zařazení do jednání vlády už několik týdnů. Společnost Ernst and Young, která vystupuje jako rozhodce ve sporu státu s firmou Diag Human měla do úterý 15. května vyhotovit dodatek k posudku určující výši případné náhrady škody ze strany státu. Žádná ze stran sporu nechce potvrdit, zda dodatek k posudku obdržela.

„Obsahem posudku má být posouzení důkazů, které byly předloženy a provedeny poté, co byl posudek zpracován; tedy za dobu téměř dvou let," řekl serveru nova.cz advokát Jan Kalvoda. Na dotaz, zda dnes dodatek k posudku Diag Human obdržel, Kalvoda uvedl, že se jeho klient zatím nerozhodl, zda bude poskytovat informace k posudku.

Mluvčí společnosti Ernst and Young na veškeré dotazy odpovídá „nebudeme komentovat." Není proto jasné, zda firma posudek skutečně v daném termínu vyhotovila a kdy jej obdrží zúčastněné strany sporu.

K případu se rovněž nechce vyjadřovat ani Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který jedná za stát na straně žalovaného. O posudku nemá žádné informace ani ministerstvo zdravotnictví.

Na své projednání stále čeká návrh smlouvy týkající se zrušení mlčenlivosti obou stran ve sporu, na které se dohodly po ročním vyjednání obsahu textu smlouvy. Podle našich informací se na nejbližší schůzi vláda smlouvou nebude zabývat ani tentokrát. Smlouva přitom čeká na své zařazení do jednání vlády už několik týdnů.

O případných nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení, které trvá již řadu let. Diag nároky dokládá znaleckým posudkem společnosti Ernst&Young. Podle posudku má Česko vyplatit bez úroků 2,5 až 4,6 miliardy.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz