Zpravodajství

Slovensko: Inspekce zkoumá protest v Tatrách

Slovensko: Inspekce zkoumá protest v Tatrách
Zdroj: TV Nova

Čeští a slovenští aktivisté, kteří blokovali těžbu kalamitního dřeva v Tiché dolině, by lesům Tatranského národního parku měli platit desetitisíce korun. Kvůli pozastavení práce jim vznikly velké škody. Slovenská inspekce teď zkoumá, jestli těžba byla nebo nebyla legální a kdo měl tedy pravdu - jestli lesníci nebo aktivisté. Verdikt padne v pondělí.

Těžba dřeva v Tatrách vyprovokovala demonstraci

28. 04. 2007: Dřevozpracující společnosti si nic nedělají z přírodních krás slovenských Tater. Na chráněném území v Tiché a Kôprové dolině zpracovávají kalamitní dřevo. To se nelíbí ochráncům životního prostředí, kteří v sobotu demonstrovali v Podbánském. Akce se zúčastnilo více než 500 lidí. Reportáž připravila Barbora Jánošová.Na místě se sešla i stovka majitelů místních lesů, kteří zase protestovali proti zasahování ekologů do obnovy tohoto území.
Ochránci životního prostředí a vlastníci lesů mají zcela odlišné názory na obnovu lesů v dolinách. Demonstrace se konaly přibližně 50 metrů od sebe. Aktivisté z obou táborů se snažili přesvědčovat své oponenty, k vzájemným fyzickým střetům však nedošlo.

Názory vyjadřovali i transparenty jako Pryč s vlky! Vlci sežrali morálku, les a peníze EU. Ve druhém táboře zase zazněly výzvy jako Ruce pryč od TANAP-u! Aby Tichá zůstala Tichou.

Aktivisté v uplynulých dnech bránili vlastními těly lesníkům v odstraňování kalamitního dřeva. Kontroverzní těžbu, s níž lesníci začali počátkem dubna, tento týden dočasně zakázala Slovenská inspekce životního prostředí.

Podle předsedy Unie regionálních sdružení soukromých vlastníků Juraje Vanka majitelé lesů nechtějí, aby veřejnost znala jen názor ekologů. "Nechceme, aby nám ekologové diktovali, co máme se svými lesy dělat," řekl Vanko. Lesníci se bojí, že přirozený vývin lesa po kalamitě z roku 2004 by trval několikanásobně déle, než když ho budou usměrňovat.

Těžba pozastavena

Slovenští lesníci museli ve čtvrtek dočasně zastavit kontroverzní těžbu dřeva v nejpřísněji chráněných oblastech ve Vysokých Tatrách, proti které protestovali ekologové. Rozhodla o tom Státní inspekce životního prostředí, řekl mluvčí Státních lesů Tatranského národního parku.
Ještě jeden či dva dny však nákladní auta vyvážela z dolin dřevo připravené na odvoz, ale další kmeny už dřevorubci neřežou.

Demonstrace byla i v Praze

Zhruba pět desítek lidí se ve čtvrtek 26. dubna shromáždilo před slovenským velvyslanectvím v Praze na protest proti údajnému ničení Tatranského národního parku. Podle milovníků přírody je těžba dřeva ve slovenské Tiché a Koprové dolině nezákonná. Požadovali proto, aby byla zastavena. Proti těžbě se od minulého týdne protestovalo i na Slovensku a tamní inspekce životního prostředí dnes rozhodla o jejím dočasném zastavení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz