Zpravodajství

Stovky klientů zažalovalo společnost za zpronevěru

Stovky klientů zažalovalo společnost za zpronevěru
Zdroj: TV Nova

Velkou bouři rozpoutaly stovky klientů, kteří přišli o peníze v jednom z největších finančních skandálů u nás. Lidé investovali úspory na doporučení poradenské firmy OVB do švýcarského spolku Helvag. Jenže vedení spolku miliony vytunelovalo. Klienti proto zažalovali Helvag i OVB, pražská policie ale vyšetřování odložila. Lidé teď mají strach, že o své peníze definitivně přijdou.

Rodina Jany Sobotkové uvěřila poradenské firmě OVB, že udělá dobře, když svěří své peníze švýcarskému spolku Helvag. Vklad se měl rychle množit investicemi do nemovitostí. "Dovedl nás k tomu náš finanční poradce, bohužel máme tam 1,6 milionu korun," říká Sobotková.

Na radu OVB investovalo tímto způsobem peníze zhruba 1200 lidí a také některá města a obce. Vedení Helvagu ale peníze zpronevěřilo. Češi přišli o 300 milionů. "OVB Allfinanz v minulosti zprostředkovalo produkt, který se ukázal jako grandiózní podvod," říká právník.

Václav Švarc byl jedním z těch, kteří investici doporučovali. "Jsme byli opravdu vehnáni v jakýsi omyl, ale uvěřil jsem a prodával jsem," říká Švarc. Sám vložil 400 tisíc korun. Teď viní OVB z toho, že nabízený produkt pořádně nezkontrolovala.

OVB pochybení odmítá. Stejně jako výtky klientů, že jim nikdo neřekl, jak je projekt riskantní. "Ten klient podepsal, že je seznámen se všemi riziky," říká zástupce společnosti.

"Ministerstvo financí v této kauze zasahovat nemůže, varovali jsme občany, nyní nezbývá než se obrátit na soud," komentoval případ mluvčí ministerstva financí.

Klienti zažalovali Helvag i OVB. Protože už ale šéfové spolku skončili v zahraničí za mřížemi, naše policie věc odložila. A to i žalobu na OVB.

Hlavní dokument - smlouva mezi OVB a Helvagem se měla ztratit při stěhování. Proti postupu policejního komisaře podali nespokojení klienti stížnost.

Zatím není jasné, kdy o ní státní zástupce rozhodne. Podvedení klienti chtějí protestovat proti nezájmu OVB odškodnit je - a to na konci května před sídlem firmy.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz