Zpravodajství

Zubařů je nedostatek, varuje lékařská komora

Zubařů je nedostatek, varuje lékařská komora

Važte si svého zubaře, pokud ovšem nějakého máte, mohla by znít rada pacientům v Česku. Česká stomatologická komnora totiž varuje před nedostatkem zubařů. Proto požaduje zvýšit počet studentů stomatologie a chce, aby zubařům pomáhali i méně kvalifikovaní pracovníci.


Mohli by jimi být například  dentální hygienisté. Chtějí, aby se větší důraz kladl na motivaci a prevenci. Návrhy dnes na sněmu komory v Brně představil prezident Jiří Pekárek. Ministr Tomáš Julínek (ODS) s podněty komory v zásadě souhlasí, řekl však, že se s nimi mělo začít před šesti až deseti lety.

Sehnat zubního lékaře je už dnes v některých regionech Česka obtížné a podle propočtů, které na sněmu prezentoval Jakub Fischer z Vysoké školy ekonomické v Praze, budou v budoucnu zubaři zavaleni prací ještě víc.

Na jednoho zubaře je 1500 lidí

Na jednoho stomatologa dnes připadá zhruba 1500 lidí, a když nepřijdou změny, bude jich za 15 let ještě o 50 procent víc. Navíc v ordinacích přibude starších lidí, kteří obvykle potřebují více péče.

Zástupci komory proto navrhují, aby vznikla nová stomatologická pracoviště, kde by například prováděli složitější chirurgické zákroky. Center by mělo vzniknout 100 až 200. Zubařům by tak zbylo více času na běžnou péči.

Dalším návrhem je, aby zubař část své práce delegoval na zubní hygienisty či preventisty. Komora chce, aby práci takových lidí vedl zubař, obává se, aby tito lidé nebrali stomatologům práci. To by prý bylo, jako kdyby nemocný místo k praktickému lékaři chodil k sestře.

Ministr tyto obavy odmítnul, práci zubařů prý budou i v jeho pojetí dělat zubaři, ale pomoc lidí s nižším vzděláním prý budou potřebovat.
Na sněmu také opakovaně zaznělo, že pacienti by měli na péči více přispívat.

Co se zubní výplní

Zástupci komory prosazují, aby v budoucnu zcela hradili nejčastěji prováděný zákrok - zubní výplň. Pojišťovny jim prý za tento výkon platí málo, takže na něj musí doplácet z jiných úkonů. Navíc jsou svázáni limity, kolik peněz mohou celkem za rok vyčerpat.

Kdyby lidé za plomby platili, motivovalo by je to o chrup se lépe starat a motivací by to bylo i pro lékaře, řekli delegáti sněmu. Ušetřené peníze by se pak mohly použít na jinou péči, například na složité zákroky.

Ministr řekl, že návrh je "na stole", ale o detailech se bude ještě diskutovat při přípravě "velké novely zákona o zdravotním pojištění", na které se začíná pracovat. Norma by podle něj měla naopak pacientovi zajišťovat, že stomatolog musí být do určité doby a vzdálenosti pro něj dosažitelný.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz