Zpravodajství

VIDEO: Tropická vedra pokračují, teplotní rekordy padají i nadále

Češi, kteří mají rádi sluneční svit, si v posledních dnech přicházejí na své. I když podle kalendáře je teprve jaro, letní počasí přímo vybízí k návštěvám plováren, bazénů či přírodních vodních nádrží. Teplo v pondělí dosahovalo rekordních výšin. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se dá očekávat teplé počasí i pro dalších 30 dnů. Nejtepleji by mělo být v tomto týdnu. V Jeseníku padl teplotní rekord.

Teploty byly v pondělí vysoce nad průměrem už od samého rána, během dne navíc rtuť teploměrů vytrvale stoupala.

V kancelářích nebylo k přežití. Úředníci se většinou marně snažili chladit všemi možnými způsoby.

Naopak příjemné starosti díky nadprůměrnému dlouhodobému teplu řešili moravští včelaři. S obrovským předstihem oproti běžným letům stáčí jednu láhev medu za druhou.

Deodoranty jdou na odbyt

Zlatým dolem je v těchto dnech rozhodně prodej deodorantů. Víc vedra totiž znamená také víc potu.

V Česku je ale stále ještě mnoho lidí, kteří zřejmě pocení považují za přirozený proces, kterému by se nemělo bránit. a tak zatímco Britové spotřebují ročně téměř pět balení deodorantů, Češi jen jedno a půl. za námi jsou už jen Rumuni a Rusové.
V Plzni rekord

Například v Plzni brzy odpoledne naměřili 29,7 desetin stupně. Horko se projevilo na počtu výjezdů záchranné služby.

Záchranáři ale očekávají, že počet případů bude prudce růst, někdy od poloviny týdne, kdy už budeme mít za sebou několik velmi horkých dnů. Problémy mají hlavně starší lidé a děti, osoby s nemocným srdcem či astmatem. "Zaznamenali jsme několik kolapsů, zaznamenali jsme bolesti na hrudi, dušnosti u astmatiků, takže tady bych řekla, že se to projevilo," dodala Ptáčková.

Rizikovou skupinou jsou i řidiči, především ti, kteří projíždějí v kolonách rozpáleným městem. Často také kolabují lidé v dopravních prostředcích. "Pijí málo a vlastně ten přechod, kdy vlastně ráno je chladno a oni jsou hodně oblečení, potom cestují v těch hromadných prostředcích, že dojde k přehřátí organismu," uvedla mluvčí plzeňských záchranářů Lenka Ptáčková.

Teplo i o víkendu

"Odpolední teploty na konci týdne budou dosahovat až 31 stupňů," uvedla Honsová s tím, že "květen tak zřejmě znovu prodlouží řadu teplotně nadprůměrných měsíců již na devět".

Květen je mimořádně teplý. Podle Honsové se od začátku května již devatenáctkrát přehouply denní teploty přes 20 stupňů. Loni za celý květen to bylo 21krát. Letošní květen tak teplotně překoná stejné období v loňském roce.

Slunečních paprsků bude méně

"V úterý se budou sice odpolední teploty pohybovat v intervalu 26 až stupňů," uvedla Honsová. "Zároveň však začne počasí u nás ovlivňovat studená fronta, která bude postupovat ze západní Evropy dále k východu," dodala. I podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo být v úterý spíše zataženo, ojediněle hrozí krupobití.

"Na západě území očekáváme srážkové úhrny až deset milimetrů, v horských oblastech Krkonoš až 30 milimetrů," řekla Honsová.

Středa bude oblačná až zatažená, místy s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle s bouřkami. Odpoledne od západu až polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat od 17 do 13 stupňů, denní vystoupí na 21 až 25 stupňů.

Ke konci víkendu však teploměry naměří opět vyšší hodnoty. S teplejším počasím se rozjasní i obloha nad námi. „Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, ráno pozor na mlhy nebo kouřmo. Ranní minima 14 až 10 stupňů, odpolední teploty 24 až 28," uvedla Honsová.
V pátek meteorologové naznačují, že budou v ohrožení teplotní maxima. Nyní platí letitý rekord, který už má 160 let. Teploty totiž překonají 30 stupňů.

O víkendu by se měly odpolední teploty zastavit až na 31 stupních, obloha bude převážně polojasná. Odpoledne při zvětšené oblačnosti očekáváme přeháňky a bouřky. Po víkendu by se ale mělo ochladit.

Jeseník pocítil rekordní teploty

Teplé počasí dnes na severu Olomouckého kraje pokořilo dosavadní teplotní rekord. Meteorologové odpoledne v Jeseníku naměřili 27,2 stupně, což je o dva stupně více než nejvyšší teplota tohoto dne před 14 lety.

Teplo bylo lidem i v ostatních částech regionu, ručička teploměru však jinde rekordních hodnot nedosáhla. Řekla Mirka Mrázková z Hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Nejvíce dnes meteorologové v Olomouckém kraji naměřili po 14:00 v Javorníku na Jesenicku, kde bylo 28,6 stupně Celsia. "Dosavadní rekord z roku 1979, který činil 29,2 stupně, však teplota nepokořila," uvedla Mirka Mrázková. Nad 27 stupňů naměřili odborníci také v Bělotíně na Přerovsku a v Olomouci.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz