Zpravodajství

Speciální soudci budou soudit korupci

Speciální soudci budou soudit korupci
Zdroj: TV Nova

Závažné korupční kauzy a úplatkářské aféry už brzy nebudou soudit běžní soudci. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil totiž chce, aby se těmito trestnými činy napříště zabývali pouze soudci vybraní a speciálně proškolení. V rámci zesíleného boje s korupci počítá s tím, že u každého okresního a krajského soudu už brzy vzniknout speciální soudní senáty.

V březnu 2007 policie zatkla starostu Nového Boru. Měl vzít úplatek 150 tisíc korun.

Jen o několik dnů později udělala Inspekce ministra vnitra zátah na dopravní policisty v Kladně. Údajně přijímali od řidičů úplatky.
V dubnu 2007 tři lidé z cizinecké policie v Jeseníku byli podezřelí, že u nás za peníze legalizovali Vietnamcům pobyt.

To jsou příklady kauz, které by napříště měli řešit jen speciálně vyškolení soudci.

"Na každém soudu bude specialista, který se bude zabývat korupcí. Hlavně případy, kdy někdo vzal nebo dal úplatek," řekl TV Nova ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle ministra půjde o vybrané soudce, kteří budou za tímto účelem důkladně proškoleni.

Skončí tak stávající praxe, kdy korupční jednání posuzují často soudci, kteří nemají v této věci moc zkušeností. Zřízení speciálních senátů se přitom líbí mnohým poslancům i nejvyšší státní zástupkyni. Podle ní to může boj s korupcí zefektivnit.

ČSSD se ovšem domnívá, že tento Pospíšilův krok není dostačující. "My bychom spíše uvítali, kdyby ministr zavedl speciální soudy a speciální státní zastupitelství," řekl poslanec soc. dem. Jeroným Tejc.

Soudci, kteří se zaměřují výhradně na korupční skandály či na závažnou hospodářskou kriminalitu, fungují i v řadě zemí západní Evropy. Tyto trestné činy jsou totiž vnímány jako obzvláště nebezpečné pro společnost.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz