Zpravodajství

Češi zahájili mobilizaci proti klíšťatům

Češi zahájili mobilizaci proti klíšťatům

Osvěta ohledně klíšťové encefalitidy zabírá. Lidé se proti ní nechávají očkovat ve stále větším počtu. Posuďte sami - raději jedna malá injekce, než popřípadě strávit zbytek života ochrnutý na vozíku kvůli malému klíštěti pod kůží.

Rekordní zájem o očkování byl i v Brně. Jen ve Zdravotním ústavu naočkovali za první čtyři měsíce letoška 2500 lidí, což je téměř dvojnásobek oproti celému loňskému roku. Novinářům to dnes řekla vedoucí Centra ochrany a podpory zdraví Zdravotního ústavu Anna Přívorová.

"Jedna dvě, klíště jde" zabralo

Přívorová si myslí, že za letošním enormním zájmem lidí o očkování stojí reklama se sloganem "jedna dvě, klíště jde". "Mně se také líbila, jen měla přijít dřív," uvedla odbornice.

Lépe začít v chladných měsících

Lékaři doporučují začít s očkováním proti klíšťové encefalitidě v chladných měsících roku, nikoli například nyní. Před nákazou je tělo ochráněno, až když člověk dostane dvě očkovací dávky.

Mezi první a druhou se dělá několikatýdenní pauza. Když člověka, který má za sebou pouze první dávku, kousne infikované klíště, nemusí se podle Přívorové stát nic mimořádného. Vakcína ale nezabere.

Zaplatíme do 500 Kč

Při očkování proti encefalitidě se dohromady aplikují s odstupem tři vakcíny. Organismus pak chrání tři až pět let. Jedna dávka stojí kolem 300 až 500 korun.

Kvůli rekordnímu zájmu lékárníci letos rychle vyprodali vakcínu; další dávku by měli dostat od dodavatelů tento týden.
Odborníci zájem lidí o očkování vítají. Jižní Morava patří k ohniskům infikovaných klíšťat v zemi a jen loni zde encefalitidou onemocnělo téměř 100 lidí. To je dvojnásobný počet oproti předloňsku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2004.

Nárůst nemocnosti může mít podle odborníků více příčin. Může souviset s přemnožením lesních hlodavců, na jejichž tělech se klíšťata množí. Stavy hlodavců zase souvisejí s úrodou. Hodně lidí mohlo loni onemocnět i kvůli rekordním vedrům.

Extrémní teploty působí jako stresující faktor na člověka a jeho organizmus se pak s napadením hůře vyrovnává. Nemoc tak může mít závažný průběh i o lidí, u nichž by se normálně neprojevila.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz