Zpravodajství

V plzeňské zoo mají atrakci: kanadské urzony

V plzeňské zoo mají atrakci: kanadské urzony
Zdroj: TV Nova

Obrovské překvapení čekalo na ošetřovatele v plzeňské zoo. Zahrada před pěti týdny nechala dovézt z kanady trojici urzonů. Po pěti dnech ale byla v karanténě tahle roztomilá zvířátka už čtyři. Tak nečekaný přírůstek je podle ošetřovatelů velká rarita.

Tak tohle jsou urzoni, hlodavci, kteří žijí hlavně na stromech. Trojice chlupáčů s bodlinami se v Plzni rozrostla o jedno mláďátko. Nikdo přitom neměl ani tušení, že jedna ze samiček je březí.

Vzhledem k tomu, že ostatní urzoni jsou maličcí, tak jsme nečekali, že už dozráli do pohlavní dospělosti, takže tohle mláďátko je takový dáreček.

Urzoni se podobají svým příbuzným, dikobrazům. Urzony mohou ode dneška vidět i návštěvníci zoo.

Trojice zvířátek, se živí hlavně listy, pupeny či kůrou stromů. Mohou mít až dvacet kilo a každé z nich dokáže za jediný týden zlikvidovat celý strom.

Zatím není jasné, jestli je mládě sameček či samička. Zoologové doufají, že jde o samce, který by mohl vytvořit pár s některou ze dvou samiček, které s jeho matkou zoo chová.

Urzon váží až 20 kilogramů. Tělo je pokryto dlouhými hnědými chlupy s bílými konci. Na svrchní části ocasu a částečně také na hřbetě vyrůstají 3-15 centimetrů dlouhé a 1-5 milimetrů silné ostny, které mají podobu dutých bílých trubiček s hnědým nebo černým zakončením. Urzon jich mívá kolem 30 000.

Končetiny jsou opatřeny mohutnými drápy, jež společně s dlouhými silnými palci umožňují šplhání po stromech. Ocas je krátký a silný. Urzoni se dožívají až sedmnácti let.

Na jaře se tito živočichové živí pupeny a květy, později výhonky, listím a nejrůznějšími plody. V zimě požírají jehličí a oloupávají kůru ze stromů. Jediný urzon dovede za týden zničit celý strom.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz