Zpravodajství

Olomoucký vrchní soud: obec musí zaplatit směnky

Vrchní soud v Olomouci dnes rozhodl v případu malé obce Domašov nad Bystřicí. Její zastupitelé měli před více než deseti lety podepsat směnku na desítky milionů korun. Podle senátu musí obec své dluhy splatit. Astronomických 56 milionů korun musí po dnešku zaplatit malá obec Domašov nad Bystřicí firmě Casco Invest.

"Důraz byl kladen na svědecké výpovědi, které mají hodnotu nebo jsou ovlivněny tím, že si lidé vzpomínají na události staré 11 až 13 let, což je také vizitka naší justice," říká starosta obce.

Podle obhajoby jednali o směnce za desítky milionů bývalí zastupitelé neveřejně a tedy nezákoně. "Vzhledem k tomu, že obec neunesla důkazní břemeno, aby prokázala, že jejich jednání nebylo tehdy veřejné, tak z toho důvodu nezbylo než potvrdit rozsudek krajského soudu jako správný," řekl mluvčí soudu.

Bývalé vedení obce poskytlo peníze za směnku firmě Salicia, která chtěla v obci vybudovat stáčírnu minerálních vod. Celý projekt ale zkrachoval a zůstaly jen obrovské dluhy.

Advokátka firmy Casco Invest, která dluh vymáhá se dnes k rozsudku nevyjádřila. Už dříve nám ale řekla, že se před tímto soudním jednáním chtěla s Domašovem dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Vedení Domašova to odmítlo.

Starosta svůj boj o osud obce nevzdává a zvažuje buď dovolání k Nejvyššímu soudu nebo ústavní stížnost.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz