Zpravodajství

V Brně se objevila vzácná sovička

Teď vám ukážeme obrovskou raritu. V Brně se v jedné lokalitě objevil výreček malý. Je to druhá nejmenší sova na světě. Pokud je to na našich záběrech opravdu on, pak uvidíte první doklad toho, že u nás výreček malý žije ve volné přírodě.

Výreček malý - Otus scops

Jde o jedinou malou evropskou sovou, která má tzv. ouška - chmýří na hlavě vytvářející dojem uší. Její velikost je srovnatelná s tuzemským kosem.

Na hlavě má chomáčky peří, které připomínají uši, ale nemají vůbec žádný vliv na jeho sluchové schopnosti. Barva peří se skládá ze šedých, hnědých a černých tónů. Ty dohromady vytvářejí dokonalý dojem kůry. Sovička je díky zbarvení téměř neviditelná, když se přitiskne ke kmeni stromu. Prozradit ji mohou jen jasně žluté oči.

Hnízdí v jižní Evropě, v částech Středního východu, na území bývalého Sovětského svazu a dále až po Mongolsko. V zimě táhne na jih do oblastí ležících mezi Saharou a rovníkem. V České republice jsou typickým výskytem výrečka malého severní části hranic.

Živí se hmyzem a loví hlavně v noci. Stejně jako ostatní sovy má výreček ohraničené zorné pole, protože jeho oči jsou namířeny dopředu. Tuto nevýhodu však nahrazuje tím, že může otáčet celou hlavou do všech směrů. Nejčastější kořistí bývají saranče, vážky, cikády, škvoři, brouci, mravenci, mouchy a pavouci. Výreček malý umí dokonce vytahovat zobákem dešťovky ze země.

Populace výrečka malého utrpěly ztrátou životního prostředí a také tím, že se používáním peticidů snížilo množství hmyzu, který je jejich potravou.

Výška: 19 - 21 cm
Rozpětí křídel: 53 - 63 cm
Pohlavní dospělost: v 1. roce
Doba hnízdění: květen až červen
Snůška: 4 - 5 bílá vejce
Doba sezení: 24 - 28 dní
Potrava: Především hmyz, také drobní savci, ještěrky a malí ptáci
Způsob života: Přes den odpočívá skryt ve vzpřímené pozici, tažný pták
Délka života: až 12 let

Zdroj: priroda.cz

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz