Zpravodajství

V Brně se objevila vzácná sovička

Teď vám ukážeme obrovskou raritu. V Brně se v jedné lokalitě objevil výreček malý. Je to druhá nejmenší sova na světě. Pokud je to na našich záběrech opravdu on, pak uvidíte první doklad toho, že u nás výreček malý žije ve volné přírodě.

Výreček malý - Otus scops

Jde o jedinou malou evropskou sovou, která má tzv. ouška - chmýří na hlavě vytvářející dojem uší. Její velikost je srovnatelná s tuzemským kosem.

Na hlavě má chomáčky peří, které připomínají uši, ale nemají vůbec žádný vliv na jeho sluchové schopnosti. Barva peří se skládá ze šedých, hnědých a černých tónů. Ty dohromady vytvářejí dokonalý dojem kůry. Sovička je díky zbarvení téměř neviditelná, když se přitiskne ke kmeni stromu. Prozradit ji mohou jen jasně žluté oči.

Hnízdí v jižní Evropě, v částech Středního východu, na území bývalého Sovětského svazu a dále až po Mongolsko. V zimě táhne na jih do oblastí ležících mezi Saharou a rovníkem. V České republice jsou typickým výskytem výrečka malého severní části hranic.

Živí se hmyzem a loví hlavně v noci. Stejně jako ostatní sovy má výreček ohraničené zorné pole, protože jeho oči jsou namířeny dopředu. Tuto nevýhodu však nahrazuje tím, že může otáčet celou hlavou do všech směrů. Nejčastější kořistí bývají saranče, vážky, cikády, škvoři, brouci, mravenci, mouchy a pavouci. Výreček malý umí dokonce vytahovat zobákem dešťovky ze země.

Populace výrečka malého utrpěly ztrátou životního prostředí a také tím, že se používáním peticidů snížilo množství hmyzu, který je jejich potravou.

Výška: 19 - 21 cm
Rozpětí křídel: 53 - 63 cm
Pohlavní dospělost: v 1. roce
Doba hnízdění: květen až červen
Snůška: 4 - 5 bílá vejce
Doba sezení: 24 - 28 dní
Potrava: Především hmyz, také drobní savci, ještěrky a malí ptáci
Způsob života: Přes den odpočívá skryt ve vzpřímené pozici, tažný pták
Délka života: až 12 let

Zdroj: priroda.cz

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz