Zpravodajství

Transparency prý unikne penále

Ministerstvo financí nepotrestá Transparency International milionovým penále, tak jak původně chtělo. Šlo o to, že společnost nevrátila v termínu do státní pokladny část peněz, které v roce 2001 nevyužila při pořádání protikorupčního fóra. Trestat ji za to pokutou ale nelze. V roce 2005 se totiž organizace změnila z občanského sdružení ve veřejně prospěšnou společnost.

Protikorupční organizaci Transparency International hrozí víc než milionové penále od ministerstva financí. Společnost, která bojuje za co nejprůhlednější financování státní správy, teď sama čelí podle časopisu Euro nařčení, že zpronevěřila miliony korun od státu. O případ se už zajímá policie. Vedení organizace nařčení odmítá s tím, že za vším je jen snaha poškodit její dobré jméno - k případu z dubna letošního roku VÍCE ZDE!

Vláda schválila pro Transparency International půjčku ve výši 30 milionů korun na uspořádání protikorupční konference. Jenže stát nesmí občanskému sdružení půjčit ani korunu. Bez souhlasu vlády, dokonce za zády příslušného ministra se ta půjčka změnila na dotaci.

Na konferenci nakonec přijelo méně lidí, než se plánovalo. Transparency International proto měla část peněz vrátit. "Všechno jsme vyúčtovali, jak máme, a máme na to potvrzení ministerstva," říká organizace.

Podle ministra financí ale společnost vrátila peníze po zákonné lhůtě.

"Část těch prostředků zneužila minimálně tím, že je neoprávněně dlouho dobu zadržovala," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Za to jí hrozilo ministerstvo vysokou pokutou. "Určitě to nebude méně než milion," dodal ministr.

Jenže teď úředníci zjistili, že pokutovat není koho. V roce 2005 totiž místo občanského sdružení vznikla obecně prospěšná společnost. Jde o jiné právní subjekty.

"Transparency International ten subjekt, který se dopustil porušení zákona, zrušil a založil jiný, bez právní kontinuity, což je celkem netransparentní způsob, jak se vyhnout oprávněné penalizaci," říká ministr Kalousek. "Myslím, že se plete," oponuje organizace.

Ředitelka Transparency navíc tají, jakou odměnu tehdy za pořádání konference coby externí pracovnice dostala. "Nevidím důvod, proč bych vám měla sdělovat tuto informaci," říká ředitelka organizace Adriana Krnáčová. 

Jenže pokud má organizace v názvu heslo "transparentnost", tak se o to lidé zajímají. "Ano, v současné době pracuji v instituci, ale tehdy jsem v této instituci nepracovala," říká Krnáčová. Vyúčtování sporné dotace prošetřuje policie. Zatím případ neuzavřela.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz