Zpravodajství

Transparency prý unikne penále

Ministerstvo financí nepotrestá Transparency International milionovým penále, tak jak původně chtělo. Šlo o to, že společnost nevrátila v termínu do státní pokladny část peněz, které v roce 2001 nevyužila při pořádání protikorupčního fóra. Trestat ji za to pokutou ale nelze. V roce 2005 se totiž organizace změnila z občanského sdružení ve veřejně prospěšnou společnost.

Protikorupční organizaci Transparency International hrozí víc než milionové penále od ministerstva financí. Společnost, která bojuje za co nejprůhlednější financování státní správy, teď sama čelí podle časopisu Euro nařčení, že zpronevěřila miliony korun od státu. O případ se už zajímá policie. Vedení organizace nařčení odmítá s tím, že za vším je jen snaha poškodit její dobré jméno - k případu z dubna letošního roku VÍCE ZDE!

Vláda schválila pro Transparency International půjčku ve výši 30 milionů korun na uspořádání protikorupční konference. Jenže stát nesmí občanskému sdružení půjčit ani korunu. Bez souhlasu vlády, dokonce za zády příslušného ministra se ta půjčka změnila na dotaci.

Na konferenci nakonec přijelo méně lidí, než se plánovalo. Transparency International proto měla část peněz vrátit. "Všechno jsme vyúčtovali, jak máme, a máme na to potvrzení ministerstva," říká organizace.

Podle ministra financí ale společnost vrátila peníze po zákonné lhůtě.

"Část těch prostředků zneužila minimálně tím, že je neoprávněně dlouho dobu zadržovala," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Za to jí hrozilo ministerstvo vysokou pokutou. "Určitě to nebude méně než milion," dodal ministr.

Jenže teď úředníci zjistili, že pokutovat není koho. V roce 2005 totiž místo občanského sdružení vznikla obecně prospěšná společnost. Jde o jiné právní subjekty.

"Transparency International ten subjekt, který se dopustil porušení zákona, zrušil a založil jiný, bez právní kontinuity, což je celkem netransparentní způsob, jak se vyhnout oprávněné penalizaci," říká ministr Kalousek. "Myslím, že se plete," oponuje organizace.

Ředitelka Transparency navíc tají, jakou odměnu tehdy za pořádání konference coby externí pracovnice dostala. "Nevidím důvod, proč bych vám měla sdělovat tuto informaci," říká ředitelka organizace Adriana Krnáčová. 

Jenže pokud má organizace v názvu heslo "transparentnost", tak se o to lidé zajímají. "Ano, v současné době pracuji v instituci, ale tehdy jsem v této instituci nepracovala," říká Krnáčová. Vyúčtování sporné dotace prošetřuje policie. Zatím případ neuzavřela.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz