Zpravodajství

V Krnově mají vzácné středověké fresky

V Krnově mají vzácné středověké fresky
Zdroj: TV Nova

Velmi vzácným archeologickým nálezem se může pochlubit Kostelec u Krnova. V tamním kostele svatého Benedikta objevili fresky až z poloviny třináctého století. Podle restaurátorů je stav, v jakém se dochovaly, v České republice zcela výjimečný.

Církevní výjevy, erby a bájná zvířata to vše odkryli archeologové v kostele v svatého Benedikta. Na severní Moravě není takových památek mnoho, restaurátoři jsou pro to v sedmém nebi.

Vzácné fresky byly odkryty náhodou při odvlhčování kostela. Pozdější sondy pak ukázaly, že se pod vrstvou omítky skrývá doslova poklad.
Objevem jsou nadšeni také představitelé Krnova. Věří, že do tohoto odlehlého regionu severní Moravy, přiláká kostel svatého Benedikta cestovní ruch.

Ten, kdo bude chtít vidět kostelecké fresky v celé své kráse, si bude muset ještě nějakou dobu počkat. Restaurátorské práce totiž budou dokončeny až v listopadu.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz