Zpravodajství

Krejčíř si posedí v přísnějším vězení

Krejčíř si posedí v přísnějším vězení

Jednání o případném propuštění kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře z vazební věznice v Kempton Parku bylo opět odročeno. Podle informací reportéra TV Nova Jiřího Hynka by se rozhodlo, že Krejčíř bude převezen do přísnější káznice. Jeho převoz požadoval prokurátor.

Zdroj: TV Nova

Krejčíř tak musí opustit luxusní věznici v Kempton Parku nedaleko letiště, kam v dubnu přicestoval z Madagaskaru. Krejčíř plánoval život v JAR, kam se chtěl přemístit ze Seychelských ostrovů. 

Odložení jednání o propuštění Krejčíře na kauci navrhli jeho právníci. Nové kolo sporu o propuštění na kauci je tak naplánováno na 13. až 15. června. Obhácji prý potřebují čas na prostudování dokumentů, které do JAR poslala česká strana. Podle obhájců by měli být u soudu vyslechnuti i svědci, kterými mají být čeští policisté, jež jsou nyní v Jihoafrické republice.

Krejčíř uvedl, že je ale připraven čelit obvinění, pokud bude případ předán jihoafrické justici. Zdůraznil, že se žádného trestného činu nedopustil, a kategoricky popřel, že by se podílel na vraždách, z nichž ho viní policie.

Žádost o politický azyl, o které se v posledních týdnech hodně hovořilo, zatím nepodal, jen jihoafrické úřady upozornil, že to chce při nejbližší příležitosti udělat. Podle právních expertů může žádost o politický azyl řízení o vydání zkomplikovat. 

V rozhovoru pro TV Nova Krejčíř uvedl, že je připraven kauci složit. Její výši by určil soud. Stěžoval si, že mu je ve vězení stále zima. Krejčíř míní, že proces v ČR by byl zpolitizován. Požaduje tedy, aby případné řízení proběhlo v JAR.

Výběr kauz, se kterými byl v médiích spojován uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř:

Podvody vůči společnosti Čepro a příprava vraždy celníka:
Krejčíř byl policií obviněn, že se pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek, které pak uplatnil u soudu. V Čepru se ztratily soudní obsílky a zástupci podniku se vůbec nedostavili k přelíčení. Státní firmě hrozila exekuce. Ústavní soudu ale předběžným opatřením zakázal výkon rozhodnutí pražského soudu.
V souvislosti s tímto případem je Krejčíř stíhán také kvůli údajné přípravě vraždy celníka.
Z druhého pokusu o podvod Krejčíře policie obvinila loni v létě. To už ale spolu s ním začala stíhat i bývalé špičky Čepra. Podle vyšetřovatelů jsou podezřelí, že plánovali pro státní firmu nevýhodný obchod, který by připravil Čepro až o čtyři miliardy korun na smluvních pokutách.

Kauza Frymis:
V roce 1996 získal Krejčíř jako jednatel firmy Corado Credit akcie Teplárny Otrokovice od firmy Frymis. Společnosti prý zaplatil jen jejich část, a podvodně tak vydělal přes 50 milionů korun. Podle deníku Právo byl Krejčíř za tento čin loni na podzim v nepřítomnosti odsouzen k šesti a půl roku vězení a pokutě tři miliony korun.

Celní únik ve společnosti M5:
Podle vyšetřovatelů byl Krejčíř jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku jihlavského dovozce pohonných hmot - společnosti M5. Kromě krácení daní čelí Krejčíř v této kauze i obvinění z podvodu, z nedovoleného ozbrojování a z podílnictví. V souvislosti s případem M5 byl Krejčíř půl roku ve vazbě.

Vytunelování společnosti Technology Leasing:
V září 2003 skončil Krejčíř ve vazbě kvůli obvinění z úvěrového podvodu. S dalšími devíti lidmi údajně vytuneloval společnost Technology Leasing. Po roce byl propuštěn, protože uplynula maximální vazební lhůta.

Celní podvod při dovozu automobilů:
Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi loni v srpnu první pravomocný trest. Vyměřil mu dvouletý podmíněný trest za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun.

Podvod se směnkami:
Policie podezírá Krejčíře, že zfalšoval směnky středočeských sběrných surovin na desítky milionů korun, které si údajně chtěl nechat proplatit.

Obžaloba ze zneužívání informací v obchodním styku:
V únoru 2007 podle deníku Právo podalo státní zastupitelství na Krejčíře další obžalobu. Má se týkat případu z roku 1997, kdy Krejčíř údajně nelegálními transakcemi vyvedl do zahraničí přes banku ve Švýcarsku celkem 270 milionů korun.

Údajná půjčka pro ČSSD:
V říjnu 2005 Krejčíř pro MfD prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun za to, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. ČSSD to popřela. Krejčíř poté několikrát slíbil, že zveřejní přesvědčivé důkazy, což se ale nestalo. Policie loni v březnu uvedla, že má důkaz o tom, že Krejčíř chce padělat směnky, které by půjčku potvrdily.

Vražda Lamberta Krejčíře:
Krejčířův otec Lambert zmizel na podzim roku 2002, v době, kdy byl Krejčíř mladší ve vazbě. Lambert Krejčíř byl údajně unesen, při únosu podle policie zemřel a jeho tělo je ukryto na neznámém místě. Policie kvůli tomu stíhá skupinu několika lidí včetně příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky. V médiích se objevila i verze, že Lambert Krejčíř ve skutečnosti žije v cizině.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz