Zpravodajství

Případ týraného Ondřeje: Teta Kateřina už také sedí v cele

Případ týraného Ondřeje: Teta Kateřina už také sedí v cele
Zdroj: TV Nova

Spolu s Klárou Mauerovou, stíhanou za týrání syna Ondřeje, obvinili kriminalisté také její sestru Kateřinu. Hrozí jí až osm let vězení za to, že se údajně podílela na držení synovce v nedůstojných podmínkách v rodinném domě v Kuřimi na Brněnsku.

Řekla to jihomoravská policejní mluvčí. Připomněla, že v souvislosti s týráním dítěte je stíhána i Klára Mauerová. Také jí hrozí osm let vězení.

Obě sestry se dohodly

Zda policie chystá další obvinění, neuvedla. Kateřina Mauerová je nyní v policejní cele. Byl podán návrh na její vzetí do vazby.

"Prokázalo se, že na základě společné dohody se sestrou držela (Kateřina) chlapce v době nejméně od poloviny loňského prosince do letošního 7. května v domě v Kuřimi," uvedla mluvčí.

Bránila otevření komory

Zdůraznila, že Kateřina Mauerová se sestrou bránila při odhalení případu týrání policistům v otevření komory rodinného domu, v níž byl nahý a svázaný chlapec Ondra. Po své záchraně strávil hoch týden v nemocnici. Obě ženy odmítly vydat policii klíč od komory, v níž dítě bylo. Policie musela povolat na místo hasiče, kteří dveře otevřeli.

Třicetiletá Klára Mauerová je stíhána za týrání a zbavení osobní svobody. Její o tři roky starší sestra je obviněna ze zbavení osobní svobody spáchaného formou spolupachatelství.

V médiích se objevily informace, podle nichž věděla o týrání Ondřeje ještě Hana Bašová, které děti Kláry Mauerové říkaly teta Nenci. Chlapec byl údajně svazován a zavírán do stísněných prostor nejen v Kuřimi, ale i v brněnském bytě, kde dříve s matkou bydlel, a také v brněnském Domě dětí a mládeže Paprsek, který ještě donedávna vedla jeho teta Kateřina.

Patočka: Kateřina je duševně nemocná

Tu si policisté dnes předvolali k výslechu, na němž se jim měla vyjádřit ke zjištěným důkazům. Jednání vyvrcholilo ještě před polednem tím, že kriminalisté začali Kateřinu stíhat.
Její známý - novinář a aktivista Jakub Patočka, který se snažil Mauerovým pomoci zvládnout celou kauzu, vydal tento týden prohlášení, v němž uvedl, že Kateřina Mauerová je duševně nemocná a důležité informace k případu si vymyslela.

Když byla Klára Mauerová v Kuřimi zatčena, byly z jejího domu odvezeny tři děti - týraný Ondra, jeho starší bratr Jakub a třináctiletá Anna Mauerová. Dívka ale není dcerou Kláry. Ta se ji snažila získat do péče. Údajně je potomkem neznámých rodičů. Děti skončily v brněnském centru Klokánek, z něhož Anna uprchla.

Po mnohadenním pátrání přišla Kateřina Mauerová s verzí, že Anna ani neexistuje, že se za ni vydávala její známá Barbora Škrlová. Má sice drobnou postavu a vypadá mladě, je jí ale čtyřiatřicet. Škrlová je nezvěstná. Od středy pátrá policie nejen po Aničce, ale i po této ženě. Zatím je neúspěšná.

"Šetření policie je velmi ztíženo postojem osob, které jsou opakovaně vyslýchány k identitě pohřešované Aničky. Zatímco v počátku šetření k ní uváděly informace a její existenci potvrzovaly, v posledních dnech se k tomuto odmítají vyjádřit, rovněž odmítají jakoukoliv spolupráci s policií," uvedla mluvčí.

Policisté tak vlastně ani nevědí, zda dítě existuje. Svědci ale vypovídají, že dívka u Kláry Mauerová žila. Tento týden dostali od údajné Aničky dopis prezident Václav Klaus, ombudsman Otakar Motejl a vedení listu Mladá fronta Dnes. V dokumentu, který ale nemusí být pravý, jeho domnělá pisatelka uvádí, že Klára Mauerová není tak zlá, jak se o ní píše.

Týraného Ondřeje se podařilo zachránit náhodou. Kuřimský soused Mauerových si pořídil dětskou chůvičku. Tímto kamerovým systémem, který ke sledování Ondry v komoře používala také Mauerová, zjistil, že hoch je týrán a přivolal policii. Dítě pak týden strávilo v nemocnici. Nyní je v péči centra Klokánek.

Nečas chce trestní oznámení kvůli fotkám Ondry na internetu

Ministerstvo práce a sociálních věcí v případu podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku oficiálních dokumentů z výslechu týraného Ondřeje, které byly později zveřejněny na internetu a následně i v médiích.

Ministr Petr Nečas (ODS) na dnešní tiskové konferenci oznámil, že hodlá provést důkladnou analýzu komplikovaného případu, která by odhalila možné chyby v práci státních institucí a systému právní ochrany dětí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz